Hlášení z ředitelny - školní rok 2016/2017

18.07.

Výtěžek z Akademie

Výtěžek z letošní Akademie 2017 činí 17.661,- Kč.

Děkujeme všem, kdo se na této částce podíleli.

Mgr. Lenka Budínská, ředitelka školy

18.07.

Qiido - Pecka! Projekt Rozvíjení chytrých hlaviček s pracovními listy Qiido byl úspěšné ukončen!

Velice děkuji našemu chrasteckému SRPŠ za potřebnou finanční podporu tohoto projektu. Pracovní listy využijeme v dělených hodinách matematiky a českého jazyka i v dalších předmětech.

Mgr. Lenka Budínská, ředitelka školy

Dobrý den,

máme pro vás skvělou zprávu, vámi podpořený projekt Rozvíjení chytrých hlaviček s pracovními listy Qiido dosáhl cílové částky a jeho tvůrci ho budou moct realizovat!

Veškeré peníze vybrané na projektu ihned zasíláme tvůrčímu týmu. Jakmile budou k dispozici odměny, bude vás kontaktovat autor projektu kvůli doručení.

Mezitím sledujte nejnovější informace o projektu na adrese https://www.hithit.com/cs/project/3531/rozvijeni-chytrych-hlavicek-s-pracovnimi-listy-qiido.

Děkujeme za vaši podporu!

S pozdravem,

Tereza Jakešová
strážce projektů
+420 778 779 927
tereza.jakesova@hithit.cz

Hithit s.r.o.
Pražská tržnice, hala 19
Bubenské nábřeží 306/13
CZ - 170 00 Praha 7 - Holešovice

hithit.cz | facebook | @HITHITCZ

01.07.

 Centra kolegiální podpory pro rozvoj čtenářství - ví se o nás i na MŠMT

http://www.msmt.cz/strukturalni-fondy-1/newslettery-op-vvv

Novvvinky 02 (pdf - 4,95 MB)

Mgr. Lenka Budínská, ředitelka školy

01.07.

Máme pro vás nové číslo Novvvinek OP VVV

Nové číslo Newsletteru Novvvinky OP VVV. Newsletter získal novou, modernější a interaktivnější podobu, která v elektronické formě umožňuje pohodlné čtení při zobrazení na celou obrazovku monitoru.

V druhém vydání Novvvinek si můžete přečíst o prvních úspěších realizovaných projektů v Operačním programu Výzkum, vývoj a vzdělávání. Například jak lze vytvářet společenství nad knihou v rámci Center kolegiální podpory a proč je pro děti důležité číst. O své praktické zkušenosti se zapojením četby do výuky se podělí starostka města Chrast Martina Lacmanová. Víte, že v brněnském MAP (Místní akční plán rozvoje) spolupracuje 217 mateřských a základních škol a je největším projektem MAP na území České republiky? S realizací brněnských projektů Vás seznámí radní pro oblast školství. V rozhovoru s prezidentkou asociace ředitelů základních škol si popovídáme o podmínkách pro práci učitelů, a zda se za posledních 30 let nějak významně posunul rozvoj individuality žáků ve školách.

Nesmíme také zapomenout na oblast vysokého školství. Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima se podělí o přínosech podpory z evropských fondů v oblasti rozvoje vzdělávání i výzkumu na akademické půdě. I v tomto vydání nesmí chybět informace o možnostech jak se stát součástí týmu OP VVV, vyhlášených výzvách, či aktualizace pravidel pro zadávání zakázek v OP VVV. Chytrým hlavám je věnována předposlední strana s kvízem a slepou mapou hlavních měst členských států EU.

Přejeme Vám příjemné a inspirativní čtení.

Sledujte naše stránky: http://opvvv.msmt.cz

S pozdravem

Řídicí orgán OP VVV

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
Sekce operačních programů
Kontaktní adresa: Harfa Office Park, Českomoravská 2420/15, 190 00 Praha 9
Korespondenční adresa: Karmelitská 5, 118 12 Praha 1
Email: administraceZP@msmt.cz | www.msmt.cz

26.06.

ŘEDITELSKÉ VOLNO OD 27. 6. 2017 DO 30. 6. 2017

Mgr. Lenka Budínská, ředitelka školy

25.06.

Provoz kanceláře školy o prázdninách

Kancelář školy bude pro veřejnost otevřena v červnu ve dnech 26. 6. - 30. 6. 2017 a v srpnu ve dnech 28. 8. - 1. 9. 2017.

Mgr. Lenka Budínská, ředitelka školy

18.06.

Ovoce do škol

Dobrý den,
v tento poslední závoz nám společnost BOVYS v rámci projektu Ovoce a zelenina do škol dodá nektarinku. Zde si můžete stáhnout doprovodný pdf dokument.

11.06.

Ovoce do škol

Dobrý den,
ve 24. týdnu roku 2017 nám společnost BOVYS v rámci projektu Ovoce a zelenina do škol dodá meruňky. Zde si můžete stáhnout doprovodný pdf dokument.

08.06.

Výsledky sběru papíru - jaro 2017 - 8.B - p. uč. R. Kmošková

Výsledky sběru (pdf - 210 kB)

08.06.

Pasování na rytíře řádu čtenářského

V pondělí 5.6.2017 proběhlo slavnostní Pasování prvňáčků na rytíře řádu čtenářského. Rytíř si zjednal pořádek, vždyť měl ku pomoci i svého pobočníka... Děti přišla povzbudit i paní starostka Martina Lacmanová a ředitelka školy Lenka Budínská. Paní knihovnice Zdeňka Zvárová měla připravené pamětní listy a drobné odměny, paní učitelky Alena Chaloupková a Jitka Línková pohotově přiskočily na pomoc, když písmenka čekatele na pasování trošku překvapila. Také paní asistentky Renata Jelínková a Lenka Kusá byly připraveny pomoci.

Vše dobře dopadlo a máme čtenářství potvrzeno dvojím úderem pasovacího meče...

Skvělá akce, díky...

Mgr. Lenka Budínská, ředitelka školy

.

 

08.06.

Deváťáci uspořádali pro všechny třídy 1. stupně skvělý Den dětí 1. června 2017

.

 

08.06.

3. schůzka - předškoláčci v ZŠ Chrast

Poslední dílnička pro předškoláky

V úterý 6.6.2017 proběhlo poslední setkání s předškoláky na téma Svět zvířat.

Co nás čekalo? Sestavili jsme obrázkovou osnovu na pohádku O myšce, pojmenovali a třídili zvířata do skupin, vyplnili jsme první pracovní list zaměřený na orientaci obrázků na řádku, napodobovali jsme pohyby zvířat, vyzkoušeli štafetu čísel a přiřazovali čísla k danému počtu.

Všichni byli velice aktivní a zaslouží si první jedničku. A ještě jeden bonus nakonec. Byli jsme ve třídě poprvé bez maminky.

Poděkování za přípravu schůzek patří p.uč. Mgr. Daně Dvořákové a Mgr. Monice Palatové.

Těšíme se na 4.9.2017 - slavnostní přivítání prvňáčků se bude konat od 8:00 ve školní jídelně!

Mgr. Lenka Budínská, ředitelka školy

.

 

04.06.

Ovoce do škol

Dobrý den,
v 23. týdnu roku 2017 vám naše společnost v rámci projektu Ovoce a zelenina dodá broskev. Zde si můžete stáhnout doprovodný pdf dokument

28.05.

Ovoce do škol

Dobrý den,
ve 22. týdnu roku 2017 vám naše společnost v rámci projektu Ovoce a zelenina do škol dodá meruňky. Zde si můžete stáhnout doprovodný pdf dokument

23.05.

Změna termínu třetí dílničky s předškoláky!

Vážení rodiče,
v pořadí třetí Dílnička s předškoláky se měla uskutečnit ve čtvrtek 08. 06. 2017, vzhledem k tomu, že se v Mateřské škole Chrast koná závěrečné vystoupení, kde jsou slavnostně vyřazováni školáci, Dílnička se bude konat již v úterý 06. 06. 2017 od 16.00. Děkujeme za pochopení a těšíme se na třetí setkání.

21.05.

Druhá dílnička s předškoláky 18.5.2017 byla zaměřená na grafomotorické dovednosti

.

 

14.05.

Ovoce do škol

Dobrý den,
v 20. týdnu roku 2017 naše společnost v rámci projektu Ovoce a zelenina dodá pitíčko Bovýsek.

Výherce minulého hlasování banán jsme Vám z důvodu probíhající ochutnávky exotického ovoce prozatím nedodali. V nejbližší době to ale napravíme.

Další hlasování o dodávkách pro Vaše děti

Dále přinášíme nové hlasování o dodávaném sortimentu pro Vaše děti.

Svůj hlas nám pošlete jako obvykle kliknutím na jednu z následujících možností.

Pitíčko-Bovýsek
Jablko cz
Broskev
Nektarinka
Hruška
Rajče
Mrkev raná
Paprika

Hlasování vyhodnotíme do konce příštího týdne a budeme Vás informovat.

Děkujeme!

S přátelským pozdravem

Ing. Kateřina Rodová

"Ovoce a zelenina do škol" - Bovys s.r.o.
tel.: 724 993 714

11.05.

Střednědobý rozpočtový výhled

Střednědobý rozpočtový výhled - rozpočet (pdf - 214 kB)

Střednědobý rozpočtový výhled - dopis zřizovatele (pdf - 141 kB)

Mgr. Lenka Budínská, ředitelka školy

08.05.

Ovoce do škol

V 19. týdnu roku 2017 vám naše společnost v rámci projektu Ovoce a zelenina do škol dodá jablko. Zde si můžete stáhnout doprovodný pdf dokument

01.05.

Ovoce do škol

V 18. týdnu roku 2017 nám společnost BOVYS v rámci projektu Ovoce a zelenina do škol dodá rajče. Zde si můžete stáhnout doprovodný pdf dokument

27.04.

První dílnička s předškoláky tentokrát na téma - Rozvíjíme hrubou motoriku a tělesnou zdatnost dětí

Ve čtvrtek 27.4.2017 připravily paní učitelky Dana Dvořáková a Monika Palatová pro své budoucí prvňáčky a jejich rodiče první setkání na téma Rozvíjíme hrubou motoriku a tělesnou zdatnost dětí. Vydatně nám pomáhala děvčata z 5. tříd. Rodiče shlédli, co všechno předškolák může do nástupu do školy trénovat. A tak se stálo na jedné noze, skákalo se žábou, překonávala se bažina, chytala se divá šelma, veverka sbírala míčky - oříšky do svého pelíšku, chodilo se po špičkách a po patách...Dětem to pěkně šlo a rodiče už vědí, co pro své dítě mohou udělat v době do nástupu do 1. třídy, a proč...

A teď trochu teorie:

Co je to hrubá motorika a proč ji rozvíjet:

Základní pohyby při psaní a kreslení vychází z hrubé motoriky, z pohybu velkých kloubů. Proto pokud se žákovi kreslení nedaří, je potřeba se zaměřit nejdříve na hrubou motoriku a následně na jemnou motoriku. Z rozvoje hrubé motoriky vychází rozvoj jemné motoriky, z té pak rozvoj grafomotoriky - psaní.

V předškolním věku tělesné aktivity a obratnost významnou měrou pomáhají dítěti zapojovat se do společných činností s ostatními dětmi. Pohyblivost a přesnost pohybů ovlivňuje rychlost při běhání, skákání, prolézání, hrách s míčem. Případná menší pohyblivost a zručnost má vliv na preferenci činností. Pokud je dítě v některé činnosti (z oblasti hrubé motoriky či jemné motoriky, grafomotoriky) neobratné, bojácné, nejisté, zpravidla ji po určité době přestane vyhledávat.

Hrubá motorika zahrnuje pohyblivost celého těla. Zdokonalování hrubé motoriky provádíme při chůzi, běhu, poskocích, při hrách s míčem atd.

:-)Co můžeme u dítěte podporovat:

• rozvoj pohybových schopností a zdokonalování dovedností v oblasti hrubé i jemné motoriky (koordinace a rozsah pohybu, dýchání, koordinace ruky a oka apod.),
• ovládání pohybového aparátu a tělesných funkcí
• :-)Co dítěti můžeme nabízet:
• lokomoční pohybové činnosti (chůze, běh, skoky a poskoky, lezení),
• nelokomoční pohybové činnosti (změny poloh a pohybů těla na místě),
• a jiné činnosti (základní gymnastika, turistika, sezónní činnosti, míčové hry apod.).
:-) Co to dítěti přinese:
• zachovávat správné držení těla,
• zvládnout základní pohybové dovednosti a prostorovou orientaci, běžné způsoby pohybu v různém prostředí (zvládat překážky, házet a chytat míč, užívat různé náčiní, pohybovat se ve skupině dětí, pohybovat se na sněhu, ledu, ve vodě, v písku),
• koordinovat lokomoci a další polohy a pohyby těla, sladit pohyb s rytmem a hudbou,
• vědomě napodobit jednoduchý pohyb podle vzoru a přizpůsobit jej podle pokynu.

.

 

27.04.

Zveřejnění dalších rozhodnutí o přijetí do 1. ročníku pro školní rok 2017/2018Zveřejnění dalších rozhodnutí o přijetí do 1. ročníku pro školní rok 2017/2018

.

 

23.04.

Ovoce do škol

v 17. týdnu roku 2017 v rámci projektu Ovoce a zelenina do škol dodá hrušku. Zde si můžete stáhnout doprovodný pdf dokument.

17.04.

Ochutnávky exotického ovoce v doprovodném programu OZDŠ

Vážení učitelé,

náš program ochutnávek exotického a prémiového ovoce a zeleniny přinesl v loňském roce mnoho kladných ohlasů od dětí i pedagogů a výrazné podpory se těší i u garanta projektu Ovoce a zeleniny do škol - Státního zemědělského intervenčního fondu. Z těchto důvodů jsme se rozhodli tento typ doprovodných opatření realizovat i ve školním roce 2016/2017. Rádi bychom s Vaší pomocí dětem zprostředkovali seznámení s méně obvyklými exotickými plody z celého světa nebo s tradičnějším sortimentem v prémiové kvalitě špičkových odrůd.

Výběr ovoce nebo zeleniny podléhá aktuální nabídce našich dodavatelů, proto se týden od týdne mohou ochutnávky lišit. Počet kusů v dodávce odpovídá počtu dětí ve Vaší třídě. Jako vždy myslíme i na pedagogy a přikládáme drobnou ochutnávku i pro Vás.

Ochutnávky budeme realizovat v průběhu přibližně šesti týdnů od 24. dubna.

O PŘESNÉM TERMÍNU ZÁVOZU NA VAŠÍ ŠKOLU A ORGANIZAČNÍCH DETAILECH OCHUTNÁVKY BUDETE INFORMOVÁNÍ S TÝDENNÍM PŘEDSTIHEM

Budeme rádi, pokud si užijete ochutnávku spolu s dětmi. S přípravou Vám pomohou naše letáčky s informacemi o historii, zajímavostech a použití jednotlivých druhů.

Pro snazší organizaci můžete také ovoce mezi děti rozdělit losováním. Počet letáčků a jejich druh odpovídá připravenému ovoci a zelenině v naší dodávce. Díky tomu jednoduše připravíte vějířek listů, ze kterého si každé dítě vytáhne svůj kus ovoce nebo zeleniny.

Věříme, že Vám i dětem naše ovoce a zelenina udělá radost.

17.04.

Ovoce do škol

Dobrý den,
příští týden budeme na všechny školy dodávat pitíčko Bovýsek.

V posledním hlasování o námi dodávaném sortimentu s velkým náskokem zvítězil banán, který na školy dodáme během příštích dodávek.

Velmi děkujeme za Vaše hlasy, dorazilo jich celkem 635 a z toho 274 pro vítěze.

10.04.

Jaký byl projektový den - příprava na Velikonoční jarmark v ZŠ Chrast

Základní škola se v pondělí 10.4.2017 při projektovém dni nachystala na velikonoční jarmark, který se bude konat v úterý 11.4.2017 od 17:00 hodin. Ve všech třídách se malovalo, vyrábělo a připravovalo...

Srdečně zveme všechny návštěvníky!

Mgr. Lenka Budínská

10.04.

Zveřejnění dalších rozhodnutí o přijetí do 1. ročníku pro školní rok 2017/2018Zveřejnění dalších rozhodnutí o přijetí do 1. ročníku pro školní rok 2017/2018

.

 

09.04.

Ovoce do škol

Dobrý den,
v 15. týdnu nás čekají velikonoční prázdniny, státní svátek a s tím související ředitelská volna na mnoha školách. Naše společnost vzhledem k těmto skutečnostem ovoce a zeleninu v období od 10. do 14. 4. 2017 nedodává.

Tuto dodávku v jiných termínech nenahrazujeme.

Ve čtvrtek 13. 4. 2017 Vás budeme informovat o dodávkách na 16. týden.

Děkuji a přeji hezký den.

Další hlasování o dodávkách pro Vaše děti

Dále přinášíme nové hlasování o dodávaném sortimentu pro Vaše děti.

Svůj hlas nám pošlete jako obvykle kliknutím na jednu z následujících možností.

Pitíčko-Bovýsek
Pomeranč
Jablko
Hruška
Rajče
Okurka
Mandarinka
Banán

Hlasování vyhodnotíme do konce příštího týdne a budeme Vás informovat.

Děkujeme!

S přátelským pozdravem
Ing. Kateřina Rodová
"Ovoce a zelenina do škol" - Bovys s.r.o.
tel.: 724 993 714

06.04.

Desatero pro rodiče - jak můžete svému dítěti usnadnit přechod do základní školy...

Desatero - pdf (155 kB)

03.04.

Zápis do 1. ročníku pro školní rok 2017/2018

V sobotu 1. dubna, na apríla :-), proběhl v naší škole zápis do I. tříd na školní rok 2017/2018. Hned u dveří rodiče na budoucími prvňáčky čekaly pohádkové postavičky, které jim ukázaly, kam se mají vydat.

Takový zápis, to je důležitá událost, a proto každého osobně přivítala paní ředitelka. Po krátké chvilce papírování se rodiče, a především předškoláci, přesunuli k paním učitelkám, které si s dětmi povídaly, trochu i zahrály a ptaly se, co kdo z nich umí a co dělá rád. Za odměnu, a také za snahu dostal každý účastník zápisu malou pozornost.

Celkem se do naší školy přihlásilo 71 dětí a my se budeme na všechny, které do naší školy nastoupí, 4. září těšit.

Zákonní zástupci byli informování o možnosti a postupu při žádosti o odklad povinné školní docházky (žádost nutno podat od 30.4.2017, všechny náležitosti - PPP, lékař - dodat do 31.5.2017)

Pokud Vám nevyhovoval termín zápisu, domluvíme se na náhradním dnu a rádi Vaše dítě do naší školy zapíšeme.

Mgr. Lenka Budínská, ředitelka školy

.

 

03.04.

Zveřejnění rozhodnutí o přijetí do 1. ročníku pro školní rok 2017/2018 ze zápisu konaného ve dnech 1.4. a 3.4.2017

.

 

02.04.

Školní psycholog: Mgr. Štěpán Valášek

Po-Pá 7:00 – 14:30

Odpolední konzultace s rodiči možné po předchozí domluvě.

Email: psychologzschrast@gmail.com

Tel: 732 237 732 (dostupný v rámci pracovní doby)

Školní psycholog je vázán zákonnými normami a profesním etickým kodexem.

Jako školní psycholog působím na škole od února 2017. Poskytuji zde komplexní poradenské služby pro rodiče, žáky a pedagogické pracovníky. Cílem mé práce je především přispět k maximálnímu využití potenciálu každého dítěte a pomoci utvářet pozitivní atmosféru na škole.

Mgr. Štěpán Valášek, školní psycholog

02.04.

Ovoce do škol

Dobrý den, ve 14. týdnu roku 2017 vám naše společnost v rámci projektu Ovoce a zelenina dodá jablko. Zde si můžete stáhnout doprovodný pdf dokument.

28.03.

Připomínáme termín zápisu do 1. ročníku školního roku 2017/2018

V sobotu 1. 4. 2017 se bude konat zápis do 1. ročníku ZŠ Chrast, okres Chrudim od 9:00 do 12:00 hodin.

Povinný je letošní zápis pro děti, kterým bude k 31. 8. 2017 šest let! Rovněž všechny děti po loňském odkladu musí znovu přijít k zápisu.

Jak postupovat v případě, že si pro své dítě přejete odklad školní docházky?

Žádost o odklad můžete podat v den zápisu 1. 4. 2017 nebo do 30.4.2017 (formulář dostanete u zápisu).

Pokud již v tento den přineste 2 doklady:
1) z pedagogicko-psychologické poradny
2) od dětského lékaře nebo od klinického psychologa, vyřídíme žádost o odklad ihned. V případě, že ještě doklady nemáte, domluvíme se na dalším postupu.

Těšíme se na Vás i Vaše děti
Mgr. Lenka Budínská, ředitelka školy

28.03.

 Pozvánka pro předškoláky a jejich rodiče na dílničky před nástupem do školy - aneb: Přijďte se poznat blíž....

.

 

26.03.

Ovoce do škol

Ve 13. týdnu roku 2017 nám společnost BOVYS v rámci projektu Ovoce a zelenina dodá hrušku. Zde si můžete stáhnout doprovodný pdf dokument.

19.03.

Oprava termínu společného SRPŠ v červnu 2017

Vzhledem k plánovanému ředitelskému volnu se mění termín poslední společné schůzky SRPŠ na středu 21.6. 2017 v 17:00 hodin. Děkuji za pochopení.

Mgr. Lenka Budínská, ředitelka školy

19.03.

Ovoce do škol

Ve 12. týdnu roku 2017 naše společnost v rámci projektu Ovoce a zelenina dodá jablko Golden. Zde si můžete stáhnout doprovodný pdf dokument.

12.03.

Pozvánka na březnové setkání Centra kolegiální podpory čtenářské gramotnosti

Vážené spřátelené paní ředitelky a páni ředitelé, milé paní učitelky a páni učitelé,
obracím se na Vás s následující nabídkou:

V únoru 2017 jsem u nás ve škole založila čtenářský klub pro žáky II. stupně (protože mám v ředitelně málo práce:))

S tím byla spojená nabídka, aby se naše škola stala Centrem kolegiální podpory pro čtenářskou gramotnost v Pardubickém kraji. Protože už máme zkušenost s poradenstvím pro rozvoj žákovských parlamentů, šla jsem do toho.

25. března 2017 bychom se poprvé mohli setkat nad tématem čtenářství dětí - co je baví, co se nám osvědčilo u nás ve škole a co se daří zase u Vás...

Dovoluji si tímto co nejsrdečněji pozvat Vás - vedení škol, ale také (a hlavně) Vaše vyučující českého jazyka a literatury a prvostupňové paní učitelky, které baví čtenářská gramotnost.

Všem účastníkům nabízíme: příjemné setkání v naší útulné školní knihovně, malé občerstvení, proplacení cestovného společností Nová škola, o.s. a potvrzení o účasti.

Pokud se někdo stane pravidelným účastníkem setkávání, dostane akreditované osvědčení.

Moc ráda se s Vámi a s Vašimi vyučujícími setkám nad zajímavým tématem dětského čtenářství. Nerada pláču, že něco nejde, když je v mých silách to změnit...A děti čtou, ne že ne...

Pokud se náš záměr podaří, mohla by se ze setkávání stát časem příjemná pravidelná záležitost. Víc hlav vždycky víc ví...

Pokud se rozhodnete, že přijedete, prosím, odpovězte mi na e-mailové adresy: zschrast.ckp@seznam.cz, budinska.l@seznam.cz

.

 

Přeji Vám všem pěkné dny,

Mgr. Lenka Budínská, ředitelka školy, vedoucí Čtenářského klubu II.stupně ZŠ Chrast

12.03.

Ovoce do škol

V poslední anketě zvítězila hruška.

Kompletní výsledky hlasování si můžete prohlédnout v našem grafu. Celkem tentokrát přišlo 620 hlasů, za které velmi děkujeme.

V příštím týdnu bude společnost BOVYS dodávat pitíčko Bovýsek.

12.03.

Čtenářský klub - co nás čeká 31.3.2017

Zaregistrovali jsme se na akci Noc s Andersenem - spaní s četbou pod peřinou v pátek 31.3.2017 od 18:00 ve školní knihovně...
Přihlášky klubové děti dostanou v pondělí 13.3.2017. Poslední termín pro přihlášení je v pondělí 20.3.2017.

Podívejte se na bližší informace:
www.nocsandersenem.cz

plakát (pdf - 0,99 MB)

Těším se,
Mgr. Lenka Budínská, ředitelka školy, vedoucí Čtenářského klubu II.stupně ZŠ Chrast

12.03.

Centrum kolegiální podpory pořádá 1. setkání

leták (pdf - 1,18 MB)

Mgr. Lenka Budínská, ředitelka školy

05.03.

Ovoce do škol

V10. týdnu roku 2017 naše společnost v rámci projektu Ovoce a zelenina dodá mandarinku. Do škol s termínem jarních prázdnin dodávky nezavážíme a dětem i pedagogům přejeme příjemné prožití zaslouženého volna.

Zde si můžete stáhnout doprovodný pdf dokument

Další hlasování o dodávkách pro Vaše děti

Dále přinášíme nové hlasování o dodávaném sortimentu pro Vaše děti.

Svůj hlas nám pošlete jako obvykle kliknutím na jednu z následujících možností.

Pitíčko
Mandarinka
Jablko
Hruška
Rajče
Okurka
Mrkev
Pomeranč

26.02.

Ovoce do škol

V 9. týdnu roku 2017  společnost BOVYS v rámci projektu Ovoce a zelenina dodá jablko. Zde si můžete stáhnout doprovodný pdf dokument

19.02.

Ovoce do škol

V 8. týdnu roku 2017 nám společnost BOVYS v rámci projektu Ovoce a zelenina do škol dodá pomeranč. Zde si můžete stáhnout doprovodný pdf dokument.

12.02.

Ovoce do škol

V 7. týdnu roku 2017 nám společnost BOVYS v rámci projektu Ovoce a zelenina do škol dodá mandarinku. Zde si můžete stáhnout doprovodný pdf dokument.

09.02.

Čtenářský klub II. stupně ZŠ Chrast zahájil činnost

V pondělí 6.2.2017 se konečně dočkali všichni zájemci o to, jak se z nečtenáře čtenářem státi!

V rámci projektu Nová škola, o.p.s. zahájil činnost Čtenářský klub pro II. stupeň. Přihlásilo se celkem 18 žáků z 5. - 8. tříd. Klub vedou ředitelka školy Lenka Budínská a vedoucí městské knihovny Zdena Zvárová.

Na prvním setkání nás uprostřed naší útulné školní knihovny magickou silou přitahovaly velké papírové krabice se zásilkou 200 knih. Nejprve jsme si ovšem rozbalili naše "létající koberečky", na kterých budeme polehávat a putovat s knížkami do světa fantazie. Pak přišly na řadu knížky. Barevné obálky, lákavé názvy, známí i neznámí autoři... Knížky voní a slibují nové krajiny, přátelství, napětí a zábavu...

Vstupem do klubu se pro nás stala veselá knížka Babička Drsňačka a první čtenářská lekce, kdy jsme si zkusili předvídání příběhu... Všichni, kteří měli zájem, si odnesli jednu novou knížku na domácí čtení.

Tak zase za týden - to už nás čeká první opravdová dílna čtení!

.

 

Mgr. Lenka Budínská a Zdena Zvárová

05.02.

Ovoce do škol - výsledek hlasování a dodávka na 6. týden

Dobrý den,

v 6. týdnu roku 2017 Vám naše společnost v rámci projektu Ovoce a zelenina do škol dodá pitíčko Bovýsek, které s 237 hlasy zvítězilo v našem posledním hlasování. Celkem jsme tentokrát dostali 825 hlasů.

Všem hlasujícím velmi děkujeme.

Děkuji a přeji krásný víkend.

Eva Fikarová
hlavní koordinátorka projektu
"Ovoce a zelenina do škol" - Bovys s.r.o.
tel.: 724 993 714

02.02.

Zhodnocení prospěchu a chování našich žáků za 1. pololetí

PROSPĚCH

PROSPĚL S VYZNAMENÁNÍM

PROSPĚL

NEPROSPĚL Z 1 PŘEDMĚTU

NEPROSPĚL Z VÍCE PŘEDMĚTŮ

256

165

8

2

 

CHOVÁNÍ

NAPOMENUTÍ TŘÍDNÍHO UČITELE

DŮTKA TŘÍDNÍHO UČITELE

DŮTKA ŘEDITELKY ŠKOLY

2. STUPEŇ Z CHOVÁNÍ

3. STUPEŇ Z CHOVÁNÍ

POCHVALY

10

10

8

1

0

81

 

NEHODNOCEN (nelegálně ve Velké Británii)

2

NEHODNOCEN (cizinci)

2

NEHODNOCEN (dlouhodobá nemoc – odložena klasifikace)

2

UVOLNĚN z Tv

3

 

29.01.

Organizace vydávání výpisů z vysvědčení a pololetní prázdniny

Organizace dne 31.1.2017 a výpisy z vysvědčení

V úterý 31. ledna 2017 končí 1. pololetí školního roku 2016/2017 a žákům budou vydány výpisy z vysvědčení.

Výpisy z vysvědčení budou vydány poslední vyučovací hodinu dopoledního vyučování třídním učitelem nebo učitelkou. Délka vyučování se nemění - odpolední vyučování neodpadá!

Provoz školní družiny a školního klubu je normální bez omezení.

Jednodenní pololetní prázdniny budou až v pátek 3. února 2017 a tento den budou škola, školní družina, školní klub i školní jídelna uzavřeny.

Výpisy z vysvědčení jsou žákům vydávány místo klasických vysvědčení podle § 51 odst. 1 zákona 561/2004 Sb. (Školský zákon). Jejich náležitosti upravuje § 2 vyhl. 223/2005 Sb. Výpis se od "ostrého" vysvědčení liší tím, že je vytisknut jednostranně na obyčejném kancelářském papíru a obsahuje pouze údaje za 1. pololetí, avšak ve stejném rozsahu jako řádné vysvědčení. Výpis bude žákům ponechán (tj. nebudou jej vracet do školy) a na konci školního roku jim bude vydáno řádné vysvědčení, na kterém budou uvedeny údaje za obě školní pololetí.

Důvodem vydávání výpisů je vzájemné sladění počítačového programu, tiskárny a blanketů SEVT, kdy dotisk 2. pololetí do prázdných okének je velmi obtížný. Poměrně velké množství vysvědčení se nám navíc v pololetí vracelo zpřehýbaných, pomačkaných či ušpiněných tak, že je tiskárna při dotisku buď nedokázala zpracovat, nebo jsme tisk na "promaštěné" vysvědčení prostě nedokázali provést. Tak či onak, vysvědčení musela být tisknuta znovu na nový blanket.

Mgr. Lenka Budínská, ředitelka školy

29.01.

Termín zápisu do I. tříd

Zápis:

V důsledky novely zákona 561/2004 Sb. (školský zákon) došlo ke změně termínů zápisů do I. tříd. Nově podle §36 odst. 4 zmíněného zákona je zákonný zástupce povinen přihlásit dítě k zápisu k povinné školní docházce, a to v době od 1. dubna do 30. dubna kalendářního roku, v němž má dítě zahájit povinnou školní docházku. Zápisy do I. tříd budou celorepublikově probíhat v dubnu. Termín zápisu v naší škole je v sobotu 1.4.2017 od 9:00 do 12:00.

Zápisu v dubnu 2017 se bude týkat všech dětí narozených od 1.9.2010 do 31.8.2011, dále dětí, kterým byl v r. 2016 odložen začátek povinné školní docházky, a případně i dětí mladších (narozených do 30.6.2012), jejichž rodiče se domnívají, že děti již dosáhly školní zralosti.

Upozornění pro rodiče "pětiletých" školáků:

Podmínkou přijetí dítěte narozeného v období od září 2011 do konce prosince 2011 k plnění povinné školní docházky je doporučující vyjádření školského poradenského zařízení. Podmínkou přijetí dítěte narozeného od ledna 2012 do konce června 2012 jsou doporučující vyjádření školského poradenského zařízení a odborného (dětského) lékaře, tj. oba dva tyto dokumenty. Předložit je je nutné již při zápisu.

Odklad:

Další změnu přináší změna §37 odst. 1 - o odklad zahájení povinné školní docházky je nyní možné požádat pouze v době zápisu dítěte - tedy během dubna. Později podané žádosti budou muset být automaticky zamítnuty. Pro kladné vyřízení žádosti o odklad jsou nutné následující 2 doklady: doporučující vyjádření dětského lékaře nebo klinického psychologa a současně doporučující vyjádření pedagogicko psychologické poradny. V den zápisu není bezpodmínečně nutné obě tato doporučení mít, přesto však, vzhledem k objednacím lhůtám v ped. psych. poradnách (mnohdy 4 a více měsíců), důrazně doporučujeme se v případě, že předpokládáte žádost o odklad, objednat do poradny již nyní a pokud možno obě doporučení k žádosti o odklad podávané v dubnu již přiložit. V opačném případě bude nutné správní řízení o povolení odkladu přerušit a nepodařilo-li by se vám doporučení získat do konce května, nebylo by možné vhledem ke správním lhůtám, žádost vyřídit.

Bližší informace k zápisu budou zveřejněny v březnu 2017.

Mgr. Lenka Budínská, ředitelka školy

29.01.

Ovoce a zelenina do škol

V 5. týdnu roku 2017 nám společnost BOVYS v rámci projektu Ovoce a zelenina do škol dodá jablko. Zde si můžete stáhnout doprovodný pdf dokument

26.01.

Potvrzení do výroční zprávy CRM:0001871

Fond Sidus, z. ú.
Primátorská 40
180 00 Praha 8

V Praze dne 26.1.17 12:19

Potvrzujeme, že Základní škola, U Pošty 5 , Chrast
se zúčastnila Veřejné sbírky č. S-MHMP/1476620/2015.
Sbírku pořádá společnost Fond Sidus, z. ú.
Pro tuto sbírku výše uvedená škola utržila 4 387,00 Kč

26.01.

Fond Sidus - Certifikát dárce CRM:0001870

Fond Sidus
uděluje certifikát dárce za pomoc při Veřejné
sbírce S-MHMP/1476620/2015 Fondu Sidus,
z. ú. Výnos ze sbírky je určen na vybavení
dětských zdravotnických zařízení - Pediatrické
kliniky UK 2. LF v Praze Motole, Dětské Kliniky
FN v Olomouci a na pomoc individuálním
pacientům.

Základní škola
U Pošty 5, Chrast, 538 51

vydaný dne 26.1.17 12:19

Certifikát (pdf - 53 kB)

22.01.

Informace k zápisu do 1. třídy

Co potřebujete vědět k zápisu do 1. ročníku pro školní rok 2017-2018:

V sobotu 1. 4. 2017 se bude konat zápis do 1. ročníku od 9.00 do 12.00 hodin.

Povinný je letošní zápis pro děti, kterým bude k 31. 8. 2017 šest let! Rovněž všechny děti po loňském odkladu musí znovu přijít k zápisu.

Jak postupovat v případě, že si pro své dítě přejete odklad školní docházky?

Žádost o odklad musíte podat v den zápisu 1. 4. 2017 (formulář dostanete u zápisu).

S sebou již v tento den přineste, prosím, 2 doklady:

1) z pedagogicko-psychologické poradny
2) od dětského lékaře nebo od klinického psychologa

Mgr. Lenka Budínská, ředitelka školy

Informace k organizaci zápisů k povinné školní docházce (pdf - 505 kB)

 

22.01.

Ovoce a zelenina do škol

Ve 4. týdnu roku 2017 nám společnost BOVYS v rámci projektu Ovoce a zelenina do škol dodá pomeranč. Zde si můžete stáhnout doprovodný pdf dokument.

15.01.

Zapojení do projektu INKLUZE

Od 1. 9. 2016 realizuje Centrum celoživotního vzdělávání – zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků Pardubického kraje individuální projekt z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání.

Název projektu: Inkluzivní vzdělávání v Pardubickém kraji

Registrační číslo: CZ.02.3.61/0.0/0.0/15_007/0000198

Výše podpory: 30 722 717,18 Kč

Projekt je zaměřen na nastavení pozitivních podmínek pro vzdělávání všech žáků tak, aby při zabezpečení adekvátních podpůrných opatření, nezbytných pro zajištění vzdělávacích potřeb každého žáka, bylo možné vzdělávání uskutečňovat přednostně v hlavním vzdělávacím proudu.

Současně je projekt zaměřen na vybudování sítě škol ve 4 oblastech Pardubického kraje, ve kterých bude zaveden systém reflektující požadavky na společné vzdělávání a bude vytvořen tým vyškolených pracovníků, kteří budou schopni poskytnout metodickou pomoc dalším školám v nejbližším spádovém regionu i po ukončení realizace projektu.

Zároveň cílí na posílení motivace pedagogických pracovníků k práci s touto cílovou skupinou a zvýšení porozumění veřejnosti.

Projekt je realizován ve spolupráci s Pardubickým krajem a 12 základními školami v Pardubickém kraji. Pardubický kraj a ZŠ Pardubice - Npor. Eliáše 344 jsou partnery bez finančního příspěvku, 11 základních škol je zapojeno jako spolupracující škola zejména s ohledem na snížení administrativní zátěže pracovníků základních škol. Školy zařazené do projektu a Pardubický kraj se na přípravě projektu aktivně podíleli, na společné pracovní schůzce byl zmapován stav připravenosti jednotlivých základních škol ke společnému vzdělávání a byly navrženy konkrétní aktivity, které v konečném důsledku posunou týmy těchto škol směrem ke kvalitnímu inkluzivnímu vzdělávání a zvýší kompetence pedagogů v oblasti práce s žáky s potřebou podpůrných opatření.

.

 

Mgr. Lenka Budínská, ředitelka školy

15.01.

Ovoce do škol - Informace k nové vědomostní hře Kozel OVOZEL

Kozel OVOZEL - pdf (1,6 MB)

15.01.

Ovoce a zelenina do škol

Ve 3. týdnu roku 2017 nám společnost BOVYS v rámci projektu Ovoce a zelenina do škol dodá hrušku. Zde si můžete stáhnout doprovodný pdf dokument.

08.01.

Ovoce a zelenina do škol

Ve 2. týdnu roku 2017 nám společnost BOVYS v rámci projektu Ovoce a zelenina do škol dodá mandarinku, vítěze našeho posledního hlasování. Celkem jsme dostali 731 hlasů, mandarinka zvítězila s počtem 306.

05.01.

Ozvěny posledního školního dne roku 2016 v ZŠ Chrast - turnaj v minikopané

Dne 22.12.2016 se na naší základní škole uskutečnil futsalový turnaj. Turnaje se zúčastnilo 6 tříd z druhého stupně, ale před začátkem turnaje bylo nahlášeno sedm tříd.

Hrálo se 1x10 minut, jenom finále se hrálo 2x20 minut a týmy nastoupily se čtyřmi hráči v poli a s jedním brankářem a maximálně se třemi náhradníky.

Turnaj byl odehrán ve dvou základních skupinách po třech týmech, první dva týmy z každé skupiny postoupily do semifinále a týmy na třetích místech se zúčastnily zápasu o postup do skupiny o třetí místo, kam postoupil vítěz zápasu a oba poražení semifinalisté, vítězové semifinále postoupili do finále.

Ve skupině A se utkaly třídy 9.A, 9.B a 8.B, z této skupiny postoupily do semifinále z prvního místa třída 9.B a z druhého místa třída 9.A. Ve skupině B se utkaly třídy 7.B, 6.A a 6.B, zde postoupily do semifinále z prvního místa třída 7.B a z druhého místa třída 6.A. Zápas tříd na třetích místech vyhrála třída 8.B, která vyhrála 6:0 nad třídou 6.B a postoupila do skupiny o třetí místo. V semifinále se nejdříve utkala třída 9.A proti 7.B a vyhrála 3:2, poté nastoupila třída 9.B a porazila třídu 6.A 3:1. Ve skupině o třetí místo nejdříve hrály třídy 8.B a 7.B a zápas skončil výsledkem 4:2, poté třídy 8.B a 6.A a 8.B vyhrála 2:0, skupinu uzavřel zápas mezi 7.A a 6.A s výsledkem 2:1 po penaltách. Finále ovládla třída 9.B, když porazila třídu 9.A 2:1 a rozhodující gól dala z poslední akce.

Celkovým vítězem se tedy stala 9.B, druhé místo obsadila 9.A, třetí místo 8.B, čtvrté místo 7.B, páté místo 6.A a poslední šesté místo 6.B. Individuální ceny získal Zdeněk Linhart z 9.A za nejlepšího střelce a Jakub Dostál z 9.B za nejlepšího brankáře. Celkem padlo 45 gólů a odehrálo se 13 zápasů.

Turnaj bych zhodnotil jako povedené sportovní zpestření posledního školního dne roku 2016.

Závěrečné poděkování patří paní ředitelce Budínské za umožnění turnaje a poskytnutí finanční částky na ceny. Panu učiteli Křičenskému za odpískání turnaje. Žákům, kteří se turnaje aktivně zúčastnili a jejich spolužákům za povzbuzování a Kubovi Dostálovi za tvorbu plakátů.

Jelínek Tomáš 9.A

.

 

01.01.

Ovoce a zelenina do škol

V 1. týdnu roku 2017 nám společnost BOVYS v rámci projektu Ovoce a zelenina do škol dodá pitíčka Bovýsek.

01.01.

Hledáme nejlepšího mladého chemika

Základního kola se zúčastnilo v Pardubickém kraji celkem 355 žáků, z naší školy si nejlépe vedla Aneta Svobodová, která obsadila 91. místo, Tereza Andrýsová 187. místo a Eliška Psotová 256. místo. Všem děvčatům děkuji za reprezentaci školy a panu učiteli T. Grassingerovi za přípravu na soutěž.

Mgr. Lenka Budínská, ředitelka školy

18.12.

Odznak všestrannosti olympijských vítězů (OVOV)

První ročník zimního pětiboje proběhl 13. 12. 2016 na Gymnáziu Hlinsko.

Zimní pětiboj se skládá z pěti disciplín: z hodu medicinbalem 2kg, skákání přes švihadlo - čtyři styly na 2 min., trojskoku snožmo a driblingu na 2 min.

Naše škola je již tradičním účastníkem těchto závodů OVOV v jarním kole. Letošního prvního zimního ročníku se zúčastnilo jedenáct škol (ZŠ Kameničky, Gymnázium Hlinsko, ZŠ Ležáků Hlinsko, ZŠ Smetanova Hlinsko, ZŠ Chrast, ZŠ Resslova Hlinsko, ZŠ Prosetín, ZŠ Svratka, ZŠ Včelákov, ZŠ Nasavrky a ZŠ Herálec).

Každá škola mohla přihlásit pouze jedno družstvo tvořené čtyřmi dívkami a čtyřmi chlapci. Naši školu reprezentovali tito žáci: Brožka Oldřich, Jíra Tomáš, Dvořáček Filip, Mrázek Matouš, Křivková Martina, Vondráčková Kamila, Pošvářová Eliška a Machová Viktorie. Naši reprezentanti si nevedli vůbec špatně a obsadili páté místo. V ročníkových kategoriích obsadila Eliška Pošvářová 2. místo, Martina Křivková 5. místo, Kamila Vondráčková 1. místo, Viktorie Machová 4. místo, Jíra Tomáš 4. místo, Oldřich Brožka 1. místo, Matouš Mrázek 2. místo a Filip Dvořáček 3. místo.

Připomínáme: Jarní kolo bude důležitější - a hlavně postupové!!!

Děkuji všem žákyním a žákům za reprezentaci školy a panu učiteli Mgr. Janu Novákovi za trénování a doprovod na soutěž.

Mgr. Lenka Budínská, ředitelka školy

.

 

14.12.

Ovoce a zelenina do škol

V 50. týdnu roku 2016 nám společnost BOVYS v rámci projektu Ovoce a zelenina do škol dodá jablka.

Zde si stáhněte doprovodný pdf dokument

14.12.

Podrobné výsledky sběru papíru 8.A včetně získaných finančních prostředků

1.A

743 kg

1.411,70 Kč

1.B

427 kg

811,30 Kč

2.A

270 kg

513,00 Kč

2.B

318 kg

604,20 Kč

3.A

235 kg

446,50 Kč

3.B

286 kg

543,40 Kč

3.C

254 kg

482,60 Kč

4.A

559 kg

1.062,10 Kč

4.B

1.787 kg

3.395,30 Kč

5.A

341 kg

647,90 Kč

5.B

510 kg

969,00 Kč

6.A

420 kg

798,00 Kč

6.B

354 kg

672,60 Kč

7.A

518 kg

984,20 Kč

7.B

448 kg

851,20 Kč

8.A

451 kg

856,90 Kč

8.B

232 kg

440,80 Kč

9.A

183 kg

347,70 Kč

9.B

304 kg

577,60 Kč

 

08.12.

Adventní jarmark

Velice děkujeme jménem vedení školy i SRPŠ všem návštěvníkům adventního jarmarku, kteří zakoupili výrobky a přispěli tak částkou 7.545,-Kč!

Mgr. Lenka Budínská, ředitelka školy

04.12.

Ovoce a zelenina do škol

Ve 49. týdnu roku 2016 nám dodá společnost v rámci projektu Ovoce a zelenina do škol dodá pitíčka Bovýsek.

27.11.

Ovoce a zelenina do škol

Dobrý den,
z technických důvodů dojde ve 48. týdnu roku 2016 ke změně dodávky a naše společnost Vám v rámci projektu Ovoce a zelenina do škol dodá mandarinku.

27.11.

Adventní jarmark

Je 24. listopadu, zacinkal zvonek, zazpíval dětský pěvecký sbor Zvonek a začíná adventní čas na ZŠ Chrast. Rodiče obdivují výrobky svých ratolestí, kupují si napečený jablečný závin a žáčci posilují svoji finanční gramotnost u prodejních stánků svých tříd. Ceny pružně upravují podle poptávky a nabídky ostatních prodejců. Je na co se koukat. Svícny, adventní věnce, ozdobičky a vánoční dobroty mizí z pultů.

Návštěvníků adventního jarmarku bylo snad ještě více než vloni. To nás baví, když je škola místem neformálního setkávání. Hezké Vánoce!

.

 

27.11.

Začíná turné školních pěveckých sborů Zvonečku a Zvonků....

Našim žáčkům zpěváčkům začíná nejdůležitější období roku. Šňůra koncertů se jim každoročně rozrůstá a my Vás zveme na jeden z nich.... Přeji dětem i paním učitelkám Marii Kodešové a Kateřině Malinské čistý hlas, jasnou mysl a hodně sil.

Moc Vám děkujeme!

Vánoční koncert (pdf - 145 kB)

Mgr. Lenka Budínská, ředitelka školy

21.11.

Ovoce a zelenina do škol

Dobrý den,

ve 47. týdnu roku 2016 Vám naše společnost v rámci projektu Ovoce a zelenina do škol dodá českou hrušku, vítěze třetího hlasování o dodávkách ovoce a zeleniny. Celkem jsme dostali 794 hlasů, z toho hruška obdržela 279 hlasů.

Všem hlasujícím velmi děkujeme.

Zde si můžete stáhnout doprovodný pdf dokument pro hrušku.

Děkuji a přeji krásný víkend.

Eva Fikarová
hlavní koordinátorka projektu
"Ovoce a zelenina do škol" - Bovys s.r.o.
tel.: 724 993 714

21.11.

Píší o nás Hospodářské noviny 21. 11. 2016

archiv.ihned.cz

Mgr. Lenka Budínská, ředitelka školy

21.11.

Dějepisný program oblíbené skupiny Pernštejni

V pondělí 21.10.2016 naši školu navštívila skupina Pernštejni, tentokrát s programem pro 4. - 7. ročník. Mohli jsme se přenést do doby Přemyslovských králů - rozkvětu českého státu.

V tomto představení jsme se podívali na počátek českého státu a představili jsme si jeho zakladatele - rod Přemyslovců. Začali jsme od těch, kteří byli historicky doloženi. Přiblížili jsme si legendu o sv. Václavovi, dále tři bratry - Boleslava III., Jaromíra a Oldřicha, kteří málem způsobili zánik českého knížectví. Také jsme poznali hrdinného Břetislava (zvaného též český Achilles), první české krále Vratislava II. a Vladislava II. Největší prostor samozřejmě byl věnován dědičným králům od Přemysla Otakara I. až po Václava III., jímž rod Přemyslovců vymírá po meči. Nejdůležitější okamžiky vlády Přemyslovců byly představeny vždy v krátkých scénkách (zavraždění sv.Václava, bitva na Moravském poli apod.). Samozřejmostí bylo i zapojení diváků v některých scénkách. Vše dokreslovaly dobově odpovídající rekvizity a kostýmy.

Těšíme se na další školní rok a pokračování tohoto zdařilého cyklu.

Mgr. Lenka Budínská, ředitelka školy

21.11.

Projektové dílny na adventní jarmark a pozvánka

Srdečně všechny zveme na adventní jarmark do Základní školy v Chrasti!!! Při projektovém dnu v pondělí 21.11.2016 se ve škole pilně pracovalo, vyrábělo a zdobilo!!! Těšíme se na Vás od 17:00 hodin.

Mgr. Lenka Budínská, ředitelka školy

.

 

21.11.

Pozvání na Adventní jarmark

plakát (pdf - 288 kB)

Mgr. Lenka Budínská, ředitelka školy

21.11.

František v Africe

Děkuji p. Mgr. Krampotovi za velice poutavé a zajímavě zpracované povídání o dětech v Africe. Zábavu jsme si užili i při loutkovém představení.

Těší nás pochvala v tisku.

chrudimsky.denik.cz

.

 

Mgr. Iva Celnarová za žáky 1. a 2. tříd

17.11.

Cesta za přírodou

Dne 16.11. 2016 uspořádala Ekorada spolu s žáky 8. a 9. tříd naučnou stezku pro mladší spolužáky z prvního stupně. Na cestě je čekalo celkem 10 stanovišť, kde plnili úkoly v oblasti ekologie a zdravovědy. Za splnění úkolu dostaly děti smajlíka  a po splnění všech úkolů také sladkou odměnu.

Celá akce trvala 2 hodiny y Ekorada i učitelé ji zhodnotili za velmi vydařenou. Zvláštní poděkování patří panu učiteli Křičenskému za pomoc žákům a organizaci ze strany učitelů. Stejně tak patří poděkování i Marušce Rabasové za vzornou přípravu úkolů.

Mgr. Lenka Budínská, ředitelka školy

.

 

17.11.

Pečení časopisu

V chrastecké škole vzniká po maličkých krůčcích nový školní časopis. Vede jej od září paní učitelka Mgr. Anna Malinská. Časopis ponese název CHrAsT (je to opravdu přesmyčka slov Chrast a CHAT, našli jste správně:)) - název vymysleli žáci a vyhrál mezi jinými návrhy v žákovském hlasování. Omladila se redakční rada a myslím, že pod vedením paní učitelky naši malí redaktoři získají spoustu zajímavých dovedností.

Takto nám popsali svoji netradiční pracovní schůzku:

Ve čtvrtek 10.11. 2016 se redakční rada našeho školního časopisu CHrAsT pustila do přípravy článku Jak se pečou Vánoce. Zkoušeli jsme si, jak zaznamenávat akci v průběhu, a abychom měli vlastně co zaznamenávat, pekli jsme ve školní kuchyňce perníčky. Byli jsme velmi rádi, že se na nás přišla podívat také paní zástupkyně; stavili se i někteří učitelé... ne ujídat, ale pomáhat a podpořit, což nás potěšilo.

Výsledky můžete vidět na fotkách, ale také si můžete přečíst článek (a nejen o našem pečení) ve školním časopise, který bude k zakoupení na adventním jarmarku 24.11. 2016.

Těším se na první číslo nového časopisu a redaktorům i paní učitelce přeji hodně pěkných společných zážitků.

Mgr. Lenka Budínská, ředitelka školy

.

 

13.11.

Ovoce a zelenina do škol

nové hlasování o ovoci a státní svátek 17. 11.2016

Dobrý den,

na čtvrtek 46. týdne roku 2016 připadá státní svátek - 17. listopad, Den boje za svobodu a demokracii. Letošní rok vychází státní svátky v průběhu roku rozprostřené do více dní v týdnu a naše společnost nebude dodávky nahrazovat.

Naše dodávky budou standardně pokračovat 47. týdnem.

Nové hlasování o dodávkách pro Vaše děti

Dále Vám přinášíme další hlasování o dodávaném sortimentu pro Vaše děti a to v období od 47. do 50. týdne.

Kliknutím na jeden z odkazů níže nám pošlete svůj hlas.

česká hruška

Bovýsek - džusík

Mandarinka

české jablko

Mrkev

Pomeranč

Hlasování vyhodnotíme do konce příštího týdne a budeme Vás informovat.

Děkujeme!

S přátelským pozdravem

Eva Fikarová
hlavní koordinátorka projektu
"Ovoce a zelenina do škol" - Bovys s.r.o.
tel.: 724 993 714

06.11.

Urban Sense

Ve středu 2. 11. nás navštívili zakladatel Jan Hanko se svým kolegou z mezinárodního týmu vrcholových sportovců, kteří se věnují parkouru, freerunu, akrobacii a všem druhům pohybu využívající potenciálu vlastního těla. Během svého show nám představili jedinečný svět akrobacie a lidských možností a zapojili do tréninku i zájemce z řad žáků. Dozvěděli jsme se informace o prevenci rizkových sportů, jak se sportem začínat, postupně rozvíjet a zdokonalovat. Dopoledne jsme si užili adrenalinu i zábavy.

Iva Celnarová

.

 

06.11.

Ovoce a zelenina do škol

Ve 45. týdnu roku 2016 Vám naše společnost v rámci projektu Ovoce a zelenina do škol dodá rajská jablka.

Zde si stáhněte doprovodný pdf dokument.

03.11.

Vědomostní soutěž na Obchodní akademii Chrudim

Dne 3. listopadu se žákyně 9. ročníku naší školy zúčastnily soutěže Cesta za pokladem Obchodní akademie Chrudim.

Úkoly na stanovištích byly rozmanité, zaměřené na všeobecný rozhled. Oba týmy si vedly skvěle a vzorně reprezentovaly naši školu. Děvčata z 9.A se dokonce umístila na úžasném první místě. Věřím, že návštěva této střední školy pomůže některým z děvčat při rozhodování o volbě povolání.

Děkuji všem za vzornou reprezentaci školy a paní učitelce Mgr. Anně Malinské za doprovod.

Mgr. Lenka Budínská, ředitelka školy

.

 

30.10.

Ovoce a zelenina do škol

Ve 44. týdnu roku 2016 společnost BOVYS v rámci projektu Ovoce a zelenina do škol dodá papriku.

Zde si stáhněte doprovodný pdf dokument.

30.10.

Volby do žákovského parlamentu 2016

V pondělí 24.1. 2016 proběhly celoškolní volby do žákovského parlamentu. Voleb se zúčastnili všichni žáci, kteří byli v daný den ve škole. Celoškolním volbám předcházely volby třídní, z nichž vzešli tzv. kandidáti se zájmem pracovat ve školním parlamentu. V některých třídách obhájili své posty stávající zástupci tříd, jiné třídy vybírali i ze 7 zájemců. Opravdovou plentu a urnu nám zapůjčilo Město Chrast. Volební komise se na volby pečlivě připravovala. Stříhala a lepila seznamy žáků tříd podle abecedy a sestavovala prezenční listiny. Neméně důležitá byla role členů, kteří vydávali volební lístky a role "rychlé spojky". Po ukončení voleb čekala komisi velice napínavá chvíle - vysypání volební urny a sčítání hlasovacích lístků.

Děkujeme volební komisi (ve složení Dan, Jirka, Adéla, Klárka K., Klárka N.,Markéta, Adam, Bára, Aneta, Agáta a Gabča) za spolupráci a za profesionální přístup k volbám. Veliké poděkování patří paní učitelce Mgr. Ivě Celnarové za organizaci voleb a paní učitelce Mgr. Janě Zemanové za pomoc. Všem zvoleným zástupcům do žákovského parlamentu blahopřeji a doufám, že budou vzorně plnit své povinnosti a že se nám bude dobře spolupracovat.

Mgr. Lenka Budínská

.

 

30.10.

Projektový den - JAK ŽIJÍ DĚTI NA SVĚTĚ

Dne 25. října se v ZŠ Chrast škole uskutečnil projektový den Jak žijí děti na světě. Programy připravili nejen učitelé, ale také pracovníci organizací ADRA a Most pro lidská práva.

Jeden program byl zaměřena na život dětí i dospělých v Mongolsku. Žáci měli možnost diskutovat s Mongolkami, které pobývají několik let v České republice. Ptali se na to, proč se rozhodly přestěhovat, jaké mají v Mogolsku sporty, jaké je národní jídlo, ale i jak to vypadá v mongolské škole. Jako perličku uvedly také srovnání s jinými školskými systémy po celém světě, a tak se žáci například dozvěděli, že v Mongolsku je povinná školní docházka pouze 5 let, zato v USA trvá až do 18 let věku a záškoláctví je trestné.

Druhý program, Začarovaný kruh chudoby, se týkal problematiky zemí třetího světa. Organizace ADRA připravila dětem role, v nichž si vyzkoušely, jaké to je žít život v absolutní nouzi. Každá skupina představovala rodinu, každý žák měl svou roli v ní. Společně se přeli o to, co je pro rodinu nejdůležitější a podle těchto priorit se "dohadovali" i o rozpočtu domácnosti. Pro I. a II. třídy měl pěknou besedu připravenou Mgr. F. Krampota - okresní metodik prevence PPP Chrudim.

Projektový den dopadl skvěle, výstupy jsou jako vždy prezentovány na šatnách tak, aby mohli žáci své zážitky sdílet.

Poděkování za organizaci dne patří paní učitelce Mgr. L. Pelikánové , T. Grassingerovi a Mgr. I. Celnarové

Mgr. Lenka Budínská, ředitelka školy

.

 

23.10.

Pražský studentský summit ve spolupráci s MŠMT - akce "Staň se diplomatem"

Staň se diplomatem

Pod hlavičkou XXII. ročníku Pražského studentského summitu proběhla v pátek 21.10. 2016 na Krajském úřadě v Pardubicích simulace jednání Rady bezpečností OSN. V Pardubickém kraji se simulace zúčastnilo třicet žáků osmých a devátých tříd základních škol a víceletých gymnázií regionu, kteří si tímto způsobem rozšířili své vědomosti o fungování mezinárodních organizací a jejich rolí v globálním dění.

Regionální simulace trvala celý den. Dopoledne byly žákům interaktivní formou poskytnuty informace o problémech, se kterými se mezinárodní společenství potýká. Byla představena Organizace spojených národů, její nejdůležitější orgány a zdůrazněna činnost Rady bezpečnosti a její role v řešení mezinárodních konfliktů.

V odpolední části se žáci vžili do role diplomatů zasedajících v Radě bezpečnosti. Ve dvou skupinách po patnácti účastnících zasedli v tomto simulovaném orgánu a pokusili se na základě informací z dopoledních přednášek a připravených materiálů vyřešit konkrétní mezinárodní konflikt.

"Diplomaty" zastupující ZŠ Chrast byly Aneta Svobodová a Míša Macháčková, které obhajovaly postoje k řešení Krymské krize za Spojené království a Klára Kodešová, která zastupovala Venezuelu. Děvčata si ze setkání odvážela nejen nové zkušenosti, ale také certifikát. Děkuji děvčatům za vzornou reprezentaci školy a paní učitelce Mgr. Ivě Celnarové za doprovod.

.

 

23.10.

Účast na konferenci Vzdělávání mozků...

Vzdělávání mozků na pořadu dne Olomouc 19. října 2016 – Nový program na podporu škol a učitelů ve vzdělávání žáků s nadprůměrným a mimořádným IQ představil na konferenci o vzdělávání a rozvoji intelektově nadaných dětí nadační fond Qiido.

Qiido Akademie vznikla na základě konkrétních potřeb základních škol zjištěných v celostátním průzkumu mezi řediteli, který nadační fond realizoval letos v červnu. Do tohoto výzkumu se zapojila i ředitelka chrastecké školy Mgr. Lenka Budínská. Ucelené vzdělávací kurikulum poskytuje systematickou a kontinuální podporu učitelům i ředitelům škol a klade důraz na praktické využití přímo ve vyučování. Na konferenci, která se konala pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) v prostorách BEA campusu Olomouc, se sešli ředitelé, učitelé, speciální pedagogové a další odborníci z několika desítek základních škol z celé republiky. Ze Základní školy Chrast se na konferenci vypravila výchovná poradkyně Mgr. Eva Kloudová a paní učitelka Alena Chaloupková, která v současné době v 1. třídě vzdělává dva mimořádně nadané žáky s nadáním diagnostikovaným ze školského poradenského zařízení.

„Konference poskytla základním školám praktické návody pro vzdělávání a rozvoj mimořádně intelektově nadaných dětí,“ řekla zakladatelka a předsedkyně správní rady nadačního fondu Qiido Miriam Janyšková. Setkání se zaměřilo také na často opomíjenou oblast rozvoje sociálně-emoční inteligence: „Mimořádný intelekt bývá často vykoupen pomalejším vývojem v jiných oblastech. Tyto děti se tak musejí vyrovnávat nejen s darem nadání, ale i s těžkostmi ve společenské a emoční sféře,“ vysvětluje Janyšková. Regionální konference v Olomouci se cíleně zaměřovala na všechny oblasti, ve kterých školy pociťují největší deficit. Od rozpoznání intelektového nadání a nadaných, metod a forem výuky, po alternativní možnosti ve vzdělávání těchto dětí , ukázky obohacujících didaktických materiálů a také výměnu zkušeností z praxe. Edita Baklíková, ředitelka společnosti BEA 4 Junior, která se věnuje vzdělávání dětí v olomouckém kraji, upozorňovala, že práce s MiND nespočívá jen v dalším rozšiřování jejich intelektového potenciálu. „Děti by měly mít příležitost k rozvoji i těchto oblastech, které jsou pro jejich budoucí uplatnění ve společnosti neméně důležité,“ řekla Baklíková, která na konferenci hovořila o možnostech alternativního vzdělávání.

Na konferenci také vystoupila psycholožka Jana Havigerová z Univerzity Hradec Králové a Masarykovy univerzity v Brně, psycholožka Božena Kučková a speciální pedagožka Lenka Hetová z Pedagogicko-psychologické poradny Olomouc, učitelky Romana Divínová a Lenka Baše dlouhodobě pracující s MiND na ZŠ Hálkova Olomouc a další hosté.

Nadační fond Qiido se od roku 2014 zaměřuje na komplexní a systematickou podporu vzdělávání mimořádně intelektově nadaných dětí, tzv. MiND. Jeho cílem je dosáhnout, aby do roku 2021 byla v každém kraji ČR alespoň jedna základní škola, která bude v souladu s koncepčním modelem Qiida rozvíjet kognitivní vědomosti i sociálně- emoční dovednosti dětí, které myslí jinak.

Mgr. Lenka Budínská, ředitelka školy

23.10.

Oznámení ředitelského volna

Vyhlašuji na pátek 18. 11. 2016 ředitelské volno v základní škole z důvodu odstávky ústředního topení ve dnech 17. - 20.11.2016.

Mgr. Lenka Budínská, ředitelka školy

16.10.

Ovoce a zelenina do škol

Ve 42. týdnu roku 2016 nám společnost BOVYS v rámci projektu Ovoce a zelenina do škol dodá hroznové víno.

13.10.

Fotografická soutěž

Vážení rodiče a přátelé školy, pokud rádi fotografujete a vedete k tomu i své děti - naše žáky, je pro Vás tato fotografická soutěž. V případě zájmu o zapojení do této soutěže kontaktujte ředitelku školy Mgr. Lenku Budínskou.

foto soutěž (pdf - 262 kB)

Mgr. Lenka Budínská, ředitelka školy

13.10.

Ovoce a zelenina do škol

Dobrý den,

bohužel Vás musíme informovat, že z důvodů nečekaných problémů s balením ovoce jsme nuceni na Vaší škole zítra dodat místo hroznového vína jablka, která byla původně plánovaná na příští týden.

Dodávku hroznového vína budeme nahrazovat co nejdříve to bude možné.

Velmi se omlouváme za případné komplikace a děkujeme za pochopení.

Eva Fikarová
hlavní koordinátorka projektu
"Ovoce a zelenina do škol" - Bovys s.r.o.
tel.: 724 993 714

12.10.

1. konference žákovských parlamentů v Pardubickém kraji pod záštitou náměstkyně hejtmana Ing. Jany Pernicové

Ve středu 12.10.2016 se konala v budově Krajského úřadu Pardubického kraje 1. konference žákovských parlamentů v Pardubickém kraji pod záštitou náměstkyně hejtmana Ing. Jany Pernicové. Pořádajícími školami byla Základní škola, Chrast, okres Chrudim a Základní škola z Jablonného nad Orlicí.

Za odbor školství Pardubického kraje přivítala žáky a učitele Mgr. Hana Pochobradská a Mgr. Ažurová. Následně pohovořila starostka města Chrast paní Martina Lacmanová, která ocenila zapojení žáků do jejich školní samosprávy. Děti se tak podle jejích slov budou v budoucnu umět kultivovaně zapojit do veřejného dění a nebudou lhostejné k dění kolem sebe. Ředitelka Základní školy Chrast Mgr. Lenka Budínská vyzdvihla akce, které žákovský parlament pořádá pro spolužáky i celou myšlenku demokratické školy. Žáky Základní školy z Jablonného nad Orlicí doprovázel Mgr. Ježek, který také pohovořil o činnosti jejich parlamentu. V téměř dvouhodinovém workshopu se děti rozdělily do skupin a diskutovaly o úspěšných aktivitách svých žákovských parlamentů. Výstupem byl plakát, který každá skupina prezentovala. Pro učitele byl určen workshop vedený Mgr. Eliškou Urbanovou z Centra pro demokratické učení Praha. Žáci i učitelé si toto pracovní dopoledne užili a odvezli si do svých škol spoustu námětů pro další činnost. Veliké poděkování patří paní učitelce Mgr. Ivě Celnarové ze ZŠ Chrast, která celou konferenci organizovala a připravovala. Užitečnými pomocníky jí byli Mgr. J. Zemanová a Z. Volejník - učitelé z chrastecké školy.

Mgr. Lenka Budínská, ředitelka školy

.

 

09.10.

Ovoce a zelenina do škol

Ve 40. týdnu roku 2016 nám dodá společnost BOVYS v rámci projektu Ovoce a zelenina do škol dodá hroznové víno, které s 433 hlasy zcela ovládlo naše druhé hlasování. Celkem jsme dostali 811 hlasů.

Všem hlasujícím velmi děkujeme.

Zde si můžete stáhnout doprovodný pdf dokument pro hroznové víno.

06.10.

Slavnostní předání jízdních kol úspěšnému družstvu mladších cyklistů jako ocenění za práci v uplynulém školním roce

Čtyři krásná zbrusu nová jízdní kola dnes dostali žáci chrastecké základní školy. Čím si je zasloužili a kdo jim je koupil? „Zdejší děti získaly jízdní kola proto, že nás, tedy Pardubický kraj, dlouhodobě výborně reprezentují na republikové úrovni Dopravní soutěže mladých cyklistů,“ vysvětlil krajský koordinátor BESIP pro Pardubický kraj Otakar Švec. Ten se proto s náměstkem hejtmana Pardubického kraje pro dopravu Jaromírem Duškem a tiskovým mluvčím krajské policie Jiřím Tesařem vypravil do školy, aby dětem jízdní kola předali.

Právě v dopravní výchově a praktických dovednostech při pohybu v provozu mohou jít žáci chrastecké základní školy ostatním dětem v kraji příkladem. Za poslední tři roky se jim podařilo dostat se v celostátní soutěži hned dvakrát „na bednu“. Pardubický kraj se proto rozhodl tyto výsledky ve spolupráci s BESIPem ocenit a škole daroval čtyři cvičná jízdní kola. Ta za školu převzali právě úspěšní žáci Michaela Černá, Karolína Nosková, Matyáš Mrázek a Martin Hysek. „Jsou nádherný a bude se na nich dobře cvičit do dalšího kola soutěže,“ ocenil dárek poslední ze jmenovaných Martin Hysek. Podle něj jsou znalosti ze soutěže dobré i pro praktický život. „Tyto vědomosti se nám hodí pokaždé, když se pohybujeme v provozu.“

Kromě jízdních kol přivezl náměstek hejtmana Jaromír Dušek do Chrasti také další dárky. Ředitelka a třídní učitelka dostaly květinu, pro děti donesl sladký dort a hodit se jistě bude i pořádná hromada reflexních vest. „Ty jsou podle mě nezbytné pro to, aby se děti dostávaly do školy i ze školy bez úrazu a zdravé,“ uzavřel Jaromír Dušek.

Tohoto ocenění si vážíme a spolu s žáky máme radost z nových jízdních kol.

Mgr. Lenka Budínská, ředitelka školy

.

 

06.10.

Český den proti rakovině - certifikát (poděkování)

Vážení spolupracovníci Českého dne proti rakovině,

v příloze si Vám dovolujeme zaslat oficiální poděkování za podporu sbírkové akce Ligy proti rakovině Praha "Český den proti rakovině 2016" - certifikát k vytištění s uvedením vybrané částky.

Ještě jednou děkujeme za podporu a těšíme se na další dobrou spolupráci při příštím ročníku Českého dne proti rakovině ve středu 10. května 2017!

Za organizátory sbírky pro Ligu proti rakovině Praha
s přáním krásných dní

Certifikát (pdf - 419 kB)

06.10.

Schůzka pro vycházející žáky

Ve středu 5.10.2016 proběhla od 16:00 hodin ve školní jídelně základní školy tradiční schůzka pro vycházející žáky. Na schůzku přijalo pozvání více než 20 zástupců středních škol, aby seznámili naše žáky s novinkami v přijímacím řízení pro školní rok 2017/2018. Očekáváme nové formuláře přihlášek, povinné přijímací zkoušky, a také změny v některých termínech přijímacího řízení. Další informace bude ředitelka školy, která zároveň působí jako kariérová poradkyně, předávat žákům i zákonným zástupcům v průběhu školního roku.

Velmi si vážíme toho, že hosté ze středních škol trpělivě podávali informace a věnovali nám svůj čas v odpoledních hodinách.

.

 

Mgr. Lenka Budínská

02.10.

Ovoce a zelenina do škol

Dobrý den,

ve 40. týdnu roku 2016 Vám naše společnost v rámci projektu Ovoce a zelenina do škol dodá papriku z Moravy.

Zde si stáhněte doprovodný pdf dokument.

Druhé hlasování o dodávkách pro Vaše děti

Přinášíme Vám nové hlasování o dodávaném sortimentu pro Vaše děti v období od 41. do 46. týdne.

Kliknutím na jeden z odkazů níže nám pošlete svůj hlas.

Hroznové víno

Jablko české

Rajče

Paprika

Mrkev

Hruška

Ředkvička

Hlasování vyhodnotíme do konce příštího týdne a budeme Vás informovat.

Děkujeme!

S přátelským pozdravem

Eva Fikarová
"Ovoce a zelenina do škol" - Bovys s.r.o.
tel.: 724 993 714

02.10.

Letecké foto školy

Letecký pohled na školu nám zasla pan Pavel Mihulka. moc děkujeme!!!

http://klikni8.tiscali.cz

Mgr. Lenka Budínská, ředitelka školy

25.09.

Zkuste LOGICKOU OLYMPIÁDU - možnost registrace do 30.9.2016

Informace o soutěži

... Logická olympiáda je určena všem žákům mateřských a základních škol (a odpovídajícím ročníkům víceletých gymnázií) a studentům středních škol, kteří mají hlavu na svém místě a chtějí porovnat své síly s ostatními z celé České republiky.

... nejdříve je nutno se do soutěže zaregistrovat se svým emailem.

... soutěž probíhá ve několika kolech – základní, okresní pro kategorii MŠ, krajské a finále. Základní kolo se řeší on-line – soutěžící mohou úlohy řešit ve škole, doma, v knihovnách, zkrátka kdekoli, kde se připojí na internet.

... nejlepší z kategorie A, B a C z každého kraje postoupí do krajského kola a ti nejlepší z nich pak do celorepublikového finále. Zde budou moci porovnat své síly s ostatními finalisty při řešení logických problémů, soutěžích zaměřených na postřeh a rychlost úsudku a dalších a soutěžit o hodnotné ceny.

Registrace soutěžících do Logické olympiády 2016 je možná do 30. září 2016. Klikněte na odkaz a zaregistrujte se. Aktivita bude oceněna.

www.logickaolympiada.cz/o_soutezi_zaci

Mgr. Lenka Budínská, ředitelka školy

25.09.

Ovoce a zelenina do škol

Ve 39. týdnu roku 2016 Vám naše společnost v rámci projektu Ovoce a zelenina do škol dodá banán.

22.09.

Ovoce a zelenina do škol

Ve 38. týdnu roku 2016 Vám naše společnost v rámci projektu Ovoce a zelenina do škol dodá vítěze našeho hlasování, tedy nektarinku.

18.09.

Konference žákovských parlamentů

Základní škola, Chrast, okres Chrudim a Základní škola Jablonné nad Orlicí pracují již několik let jako konzultační centra pro činnost žákovských parlamentů v Pardubickém kraji a jako centra pro demokracii.

Pod záštitou Ing. Jany Pernicové, náměstkyně hejtmana Pardubického kraje zodpovědné za školství, kulturu a památkovou péči, pořádají tyto dvě školy setkání žákovských parlamentů.

Akce proběhne ve středu 12. 10. 2016 v sále Jana Kašpara v budově Reálky KÚ Pardubického kraje.

Srdečně zveme všechny školy z Pardubického kraje i okolí.

Máte žákovský parlament? Přijeďte se podělit o zkušenosti a náměty...

Nemáte žákovský parlament? Přijeďte zjistit, co je na žákovské samosprávě zajímavého a přínosného...

Setkání bude probíhat po úvodní prezentaci pořádajících škol jako neformální workshop žáků a učitelů.

Nebojte se přinést své nápady, nemusíte chystat složité prezentace a vystoupení, nejlepší je osobní setkání a rozhovor...

Na setkání se těší ZŠ Chrast a ZŠ Jablonné nad Orlicí

Pozvánka (pdf - 115 kB)
11.09.

Ovoce a zelenina do škol

Dobrý den,
dovolte mi Vás informovat, že závozovým dnem pro Vaši školu bude v tomto školním roce ČTVRTEK.

Dále přinášíme výsledky našeho prvního hlasování o sortimentu pro Vaše děti. Absolutním vítězem je nektarinka s 260 hlasy. Celkem jsme obdrželi 679 hlasů.

Nektarinku zařadíme do naší nabídky dle dostupnosti během nejbližších týdnů a k umístění na dalších pozicích budeme přihlížet i při výběru dalšího sortimentu během celého roku.

Ve 37. týdnu roku 2016 Vám naše společnost v rámci projektu Ovoce a zelenina do škol dodá švestky.

 

07.09.

Kroužek Aj pro 1. a 2. ročník

Kroužek anglického jazyka (pdf - 208 kB)

Mgr. Lenka Budínská, ředitelka školy

07.09.

Logopedická péče

Naše škola je zapojena do projektu - Zavádění systému školských logopedických služeb v Pardubickém kraji. Pokud máte zájem o logopedickou péči, obraťte se na p.uč.Dvořákovou - třídní učitelka 5.A.

Mgr. Lenka Budínská, ředitelka školy

06.09.

Výuka náboženství

Výuka náboženství začíná ve středu 7. 9. 2016

1. skupina: 1. - 3.třída 12.00 – 12.30 hod.
2. skupina: 4. - 5. třída 12.00 – 12.30 hod.
3. skupina: 6. – 9. třída 13.15 – 13.50 hod.

Mgr. Lenka Budínská, ředitelka školy

04.09.

Ovoce a zelenina do škol

Dobrý den,
máme tu nový školní rok a s ním i pokračování projektu Ovoce a zelenina do škol. Ještě jednou děkujeme, že si Vaše škola vybrala pro spolupráci právě nás. Během prázdnin jsme připravili opravdu mnoho novinek, a proto mi dovolte, abych Vás s nimi nyní seznámil.

BEZVA DNY S BOVÝSKEM

Již nyní připravujeme několik Bovýskových dnů s bezva ovocem a zeleninou. Ještě letos na podzim Vás čeká Bovýskův pitíčkový den plný skvělých džusíků, které děti dostanou nad rámec našich běžných závozů. Po Novém roce bychom rádi připravili minimálně den exotického ovoce, na který jsme vloni dostali skvělé ohlasy od dětí i mnoha pedagogů.

SAMI VYBERTE TO NEJLEPŠÍ PRO VAŠE DĚTI!

Na základě podnětů ze škol chceme našim školám dát větší možnost ovlivnit výběr našich produktů. Osmkrát během školního roku připravíme ze sortimentu schváleného garantem projektu OZDŠ (Státní zemědělský intervenční fond) seznam ovoce a zeleniny dostupného v daném období. Zástupci škol budou moci udělit svůj hlas jednomu druhu ovoce nebo zeleniny z našeho seznamu formou emailové ankety a podílet se tak na skladbě dodávek.
Na první hlasování o 37. – 41. týdnu se můžete těšit již v nejbližších dnech.

Za tým Bovys s přátelským pozdravem,

Stanislav Pečinka
obchodní ředitel Bovys s.r.o.

04.09.

Opravené WC pro II. stupeň a další opravy ve škole k 1. 9. 2016

V průběhu prázdnin se podařilo díky příspěvku zřizovatele Města Chrast opravit WC pro II. stupeň v nové budově školy, byla obložena chodba kolem WC, proběhla výměna PVC ve dvou třídách (7.B a 8.B), dokončili jsme opravu vodou poničené školní knihovny a školní družiny, vybavili jsme nábytkem první třídu, která bude zároveň sloužit jako oddělení školní družiny, zakoupili jsme novou interaktivní tabuli a také novou tabuli prvňáčkům.

Z jednoho kabinetu jsme vytvořili školní poradenské pracoviště, kde budou se žáky pracovat asistentky pedagogů, výchovná poradkyně, metodikové prevence a školní asistentka. Toto školní poradenské pracoviště bude od 1. 2. 2017 rozšířeno o školního psychologa.

Děkujeme firmám KJ STAV Rosice, Podlahy PLOTZ, truhlářství Budínský, panu truhláři F. Polákovi a firmě Makula za velmi kvalitně odvedenou práci.

Pevně věříme, že si naši žáci budou vážit vybavení školy a že se jim bude v pěkném prostředí dobře dařit po celý školní rok!

.

Mgr. Lenka Budínská, ředitelka školy

31.08.

Platby za ŠD a ŠK

Vzhledem k vyhlášce o zájmovém vzdělávání je stanoven poplatek za školní družinu a školní klub takto:

- přihlášení na celý školní rok - 800,- Kč/rok
- přihlášení na 6 až 15 pracovních dnů v měsíci - 700,- Kč/rok
- přihlášení na méně než 6 pracovních dnů v měsíci - 500,- Kč/rok
- přihlášení pouze na polední přestávku nebo pouze na ranní družinu/ranní klub - 100,- Kč/rok

Peníze nutno uhradit do konce měsíce září (popř. ihned po přihlášení dítěte) ve školní družině nebo ve školním klubu.

Petra Dušková, DiS., vedoucí vychovatelka

30.08.

Zápis do ŠD a ŠK

Srdečně zveme zákonné zástupce k zápisu dětí do školní družiny a do školního klubu !!!

Kapacita nám dovoluje přijmout všechny zájemce !!!

Ve středu 31.8.2016 budou paní vychovatelky zapisovat v čase od 15:00 hodin do 18:00 hodin ve vstupní hale školy.

Ve čtvrtek 1.9.2016 zapisujeme od 9:00 hodin do 16:30 hodin ve školní družině.

Mgr. Lenka Budínská, ředitelka školy

30.08.

Organizace výuky 1. a 2. 9. 2016

Výuka ve školním roce 2016/2017 bude zahájena dne 1. 9. 2016 v 7.50 hodin pro 2. - 9. ročník ve třídách třídními učiteli. Prvňáčky slavnostně přivítá v 8.00 ve školní jídelně paní starostka Martina Lacmanová a ředitelka školy Lenka Budínská spolu s matrikářkami městského úřadu a třídními učitelkami. Vyučování 1. 9. 2016 skončí v 9.00 hodin, od 9.00 hodin mohou žáci obědvat ve školní jídelně.

Školní družina i školní klub fungují již od 1. 9. 2016 od 6.00 do 16.30 hodin.

V pátek 2. 9. 2016 budou probíhat třídnické práce (pravidla tříd, seznámení se školním řádem) - I. stupeň ukončí vyučování v 11.30 hodin, II.stupeň ukončí vyučování ve 12.20 hodin. Školní jídelna vydává obědy ihned po skončení vyučování. Školní družina i školní klub fungují 2.9.2016 od 6.00 do 16.00 hodin.

Od pondělí 5. 9. 2016 se vyučuje podle rozvrhů jednotlivých tříd.

Mgr. Lenka Budínská, ředitelka školy

28.08.

Doporučené pomůcky na VV pro 6. a 9. ročník

Připravte si do kufříku nebo krabice od bot a podepište! Podepište každou pomůcku, aby ji bylo možné dohledat, viditelně podepište kufřík, nebo krabici.

plastový kelímek na vodu 2 savé hadr y
2 vlasové štětce (vždy 1 silnější a 1 slabší) voskovky
2 ploché štětce (vždy 1 silnější a 1 slabší) pastelky
paleta (tácek) !ořezaná! měkká tužka č. 1
vodové barvy guma
Temperové barvy 10 ks v balení ořezávátko
anilinové  barvy nůžky
černý tenký fix lepidlo Herkules
lahvička s tuší staré větší triko (košile)
násadka a redispero starý ubrus na lavici

Pomůcky, které žák běžně využívá při výuce, např. pastelky, nůžky, lepidlo, fix, tužku atd., samozřejmě nepořizujte 2x, ale je nutné, aby je žák měl ve své výbavě v den, kdy má výtvarnou výchovu. To se týká i rýsovacích pomůcek, které nejsou v seznamu uvedeny.

Žádost vyučujících: Prosíme rodiče, aby nekupovali barvy a pastelky co nejlevnější. Cena je na úkor kvality a ta se projeví v konečném výsledku tvoření a vaše děti jsou i přes vynaložené úsilí nespokojené, někdy až zklamané z konečného výsledku. Děkujeme.

Mgr. Eva Kloudová

28.08.

Krajská konference žákovských parlamentů

Naše škola bude pořádat 12.10.2016 Krajskou konferenci žákovských parlamentů v budově Krajského úřadu Pardubického kraje - záštitu nad touto mimořádnou akcí převzala náměstkyně hejtmana Ing. Jana Pernicová.

Krajská konference (jpg - 158 kB)

Mgr. Lenka Budínská, ředitelka školy

28.08.

Školní družina pro školní rok 2016/2017

Ve školním roce 2016/2017 bude navýšena kapacita školní družiny o 2 oddělení (tj.o 60 dětí), proto budou do školní družiny a školního klubu přijímáni všichni zájemci.

Do konce tohoto školního roku můžete své dítě přihlásit osobně ve školní družině nebo ve školním klubu ráno od 6:00 do 7:30 hod. a odpoledne od 11:30 do 16:00 hod., případně na telefonním čísle – 723 465 830 či e-mailem na adrese – petradusk@seznam.cz .

Další termín k přihlášení dětí do ŠD a ŠK bude ve středu 31. 8. 2016 od 15:00 do 18:00 hod. a ve čtvrtek 1. 9. 2016 od 9:00 hod. osobně v budově školy.

vychovatelky ŠD a ŠK

11.08.

Itinerář 2016/2017

Itinerář 2016/2017 (pdf - 155 kB)

Mgr. Lenka Budínská, ředitelka školy

10.08.

Projekt "Hodina pohybu navíc"

Ředitelka Základní školy, Chrast, okres Chrudim podala v závěru školního roku žádost o účast školy v projektu MŠMT "Hodina pohybu navíc".
Naše škola v projektu uspěla. V rámci pobytu žáků ve školní družině se budou moci děti přihlásit k hodině tělesné výchovy navíc. Projekt je určen pro žáky 1. - 3. ročníku. Hodinu povede kvalifikovaný učitel TV ve spolupráci s některou paní vychovatelkou. Zahájení projektu bude předcházet proškolení dospělých osob, protože se bude jednat o netradiční, jiné aktivity, než ty, které jsou provozovány při klasické tělesné výchově. Cílem projektu je nenásilnou formou vést děti k pohybu a radosti z něj.

Mgr. Lenka Budínská, ředitelka školy

02.08.

Dar NADACE AGROFERT

Ředitelka Základní školy v Chrasti s radostí oznamuje, že uspěla se žádostí na finanční podporu u NADACE AGROFERT na zakoupení masivního schodolezu, který zpřístupní první podlaží ve staré budově - nejen kmenové třídy, ale i školní knihovnu, 3 oddělení školní družiny a nově přestěhovanou jazykovou učebnu pro všechny žáky. Naše škola zakoupením tohoto zařízení bude již plně bezbariérová (tedy i malá tělocvična, kdy byly překážkou dvoje schody).

.

 

Nadace AGROFERT daruje škole 358.160,- Kč.

Tohoto daru si velmi vážíme a jménem celé školy děkujeme!!!

Mgr. Lenka Budínská, ředitelka školy

02.07.

Výtěžek z 25. školní akademie

Vážení rodiče a přátelé naší chrastecké školy,
velice  Vám děkuji za letošní výtěžek z dobrovolného vstupného na 25. školní akademii na téma "Videoklipy v našem podání". Celková částka za oba dny činí

17.029,- Kč.

Přeji Vám všem, zaměstnancům školy i  našim žákům krásné prázdniny plné slunce, pohody a odpočinku.

Mgr. Lenka Budínská, ředitelka školy

Archivní postřehy ředitelky školy 2015/2016

Archivní postřehy ředitelky školy 2014/2015

Archivní postřehy ředitelky školy 2013/2014

Archivní postřehy ředitelky školy 2012/2013

Archivní postřehy ředitelky školy 2011/2012

Archivní postřehy ředitelky školy 2010/2011

Archivní postřehy ředitelky školy 2009/2010

Archivní postřehy ředitelky školy 2008/2009

Archivní postřehy ředitelky školy 2007/2008