Postřehy z ředitelny - školní rok 2011/2012

18.08.

Oprava tříd pro budoucí prvňáčky pokračuje

Máme hotové sádrokartony, někde už i obložení stěn, položeny OSB desky na podlahy. Pomalu mizí nevzhledné omítky a popraskané zdi. Těšíme se na nové třídy i na prvňáčky.


řed.š.

07.08.

Oprava tříd pro budoucí prvňáčky

Výběrové řízení na opravu budoucích prvních tříd vyhrála firma BOSS z Vysokého Mýta. Práce byly zahájeny 6.8.2012. Doufám, že prvňáčky přivítáme v novém a čistém prostředí.

 

řed.š.

20.06.

Rodičům budoucích prvňáčků:

Vzhledem k tomu, že pro školní rok 2012/13 nebyla přidělena dotace na nákup pomůcek pro žáky do 1. tříd, prosíme proto rodiče o jejich pořízení.
Předem děkujeme Palatová M., Dvořáková D. – třídní učitelky

aktovka, penál, tužka č. 2 – 3 kusy, guma, ořezávátko, pastelky, desky na sešity, nůžky kovové, barevné papíry /složka – 20 listů/, bílá lepící pasta / tekuté lepidlo ne/, fix na tabulku

Výtvarná výchova:

textilní kapsář na zavěšení na lavici, igelit. ubrus, hadřík, modelína, voskovky – 12barev, vodové barvy / nejlépe zn. KOH-I-NOOR/, ploché štětce č. 8 a 12, kulaté štětce č. 4 a 10,
kelímek /ne sklo/, zástěra nebo košile

Tělesná výchova:

látková taška, trenky, tričko, tepláková souprava, cvičky nebo sálová obuv se světlou podrážkou, ručník, přezůvky

Vše prosíme označit jménem!

Mgr. M. Palatová, Mgr. D. Dvořáková

13.06.

Ovoce do škol

Dodavatel nedodržel požadavky na kvalitu meruněk a množství v jednotlivých balení. Proto je část zásilky reklamovaná v Itálii a původně avizovanou dodávku do naší školy - meruňky a 100% pomerančové šťávy, dostaneme až v následujícím 25. týdnu (18.-24.6.2012).

10.06.

Ovoce do škol

V následujícím 24. týdnu (11.6. - 17.6.2012) obdržíme poslední dodávku v rámci projektu Ovoce do škol v tomto školním roce.
Pro každého žáka to budou 3 MERUŇKY + 100%POMERANČOVÁ ŠŤÁVA 250ml.

03.06.

Sběr starého papíru

Od pondělí 4.6 do pátku 8.6.2012 pořádá třída VIII.B ve spolupráci se SRPDŠ sběr starého papíru. Papír se bude vybírat každý den od 7.00 do 7.45 a odpoledne do 15.00 hodin. V úterý a ve středu je možno donést papír do kotelny u hlavní brány panu školníkovi v čase od 16.30 do 17.30 hodin. Prosíme, abyste měli papír zvážený z domova, pokud jej budete odevzdávat panu školníkovi. Nezapomeňte nahlásit jméno a třídu.

Za výtěžek budou nakoupeny nové knihy do školní knihovny.

řed.š.

27.05.

Ovoce do škol

V následujícím 22. týdnu (28.5. - 3.6.2012) obdržíme další dodávku v rámci projektu Ovoce do škol.
Pro každého žáka to budou 2 POMERANČE.

27.05.

Ocenění našeho školního časopisu

Hurá, máme 2. místo v krajské soutěži školních časopisů a zvláštní ocenění za titulní stranu.

Veliké poděkování patří celé redakční radě složené z žáků od 1. do 9. třídy a paním učitelkám Mgr. Vlaďce Mokré a Mgr. Alence Šlechtové.

 

řed.š.

27.05.

TISKOVÁ ZPRÁVA
23. května 2012

Nejlepší školní časopisy v kraji ocení na Bambiriádě, například vítěz ze střední školy pojede do Bruselu

Chrudim – Občanské sdružení Altus ocení ve čtvrtek 24. května 2012 v 9.30 hodin při chrudimské Bambiriádě v parku Na Střelnici nejlepší školní časopisy roku Pardubického kraje. Vyhodnotí tak půlroční soutěž mezi školními redakcemi.

„Soutěž se nám osvědčuje, ale hlavně se zvyšuje úroveň školních časopisů. Osobně mám z letošních přihlášek a úrovní časopisů obrovskou radost,“ podotkl před vyhlášením vítězů její ředitel Roman Málek z Občanského sdružení Altus. Nad akcí převzal záštitu europoslanec Jan Březina a krajská radní Jana Pernicová.

„Školní časopisy jsou odrazem života žáků a jejich pedagogů, vyznačují se svojí originalitou, zábavností, mnohdy čtenáře poučí. Osobně jsem se v nich inspirovala několika zajímavými recepty,“ dodává s úsměvem Jana Pernicová.

U periodik rozdělených do několika kategorií dle věku žáků byly hodnoceny originalita obsahu, tematická pestrost, aktuálnost ve vztahu k místu, kde časopis vychází, prostor pro názory žáků, studentů a pedagogů, ale také originalita grafického zpracování, původní fotografie či kresby. Ceny byly uděleny zvlášť za titulní stranu časopisu, grafické zpracování, autorský podíl a obsahovou kvalitu.

Součástí letošního ročníku byl seminář na téma Média, tisk a propagace, v jehož rámci se uskutečnila i návštěva žáků v redakcích tištěných periodik a rádia. Vítěz dané kategorie a oblasti má právo prezentovat se jako „Školní časopis Pardubického kraje roku 2012“ v šestém ročníku celorepublikové soutěže školních časopisů a novin.

27.05.

Školní časopis roku 2012 Pardubického kraje

Výsledková listina

Slavnostní vyhlášení 24. května 2012

Kategorie 1. stupeň:
1. Školní noviny (ZŠ a MŠ Ostřetín u Holic)

Kategorie 1. a 2. stupeň
1. Třesk (Školní klub Masarykova základní škola Morašice u Litomyšl)
2. ChrastPark (ZŠ Chrast)
3. MALÍČEK (ZŠ Dr. Malíka Chrudim)

Kategorie 2. stupeň
1. ŠOTEK (ZŠ Proseč)
2. MYŠÁRNÍK (ZŠ Svitavy)
3. ŠŤÁVA (ZŠ Chrudim)

Kategorie středoškoláci
1. Gymplák (Gymnázium Ústí nad Orlicí)
 

Kategorie webové časopisy a noviny
1. CHRUDIMKA.CZ

Cena za obsah: Třesk
Cena za titulku: ChrastPark
Cena za grafiku: Třesk

Mimořádná cena poroty: Zámeček (protože se věnuje speciální cílové skupině)
Cena poroty za mezinárodní spolupráci: My School Yesterday and Today (ZŠ Hrochův Týnec)
Cena poroty za originální rubriky: Hrošíkovy hrochoviny (ZŠ Hrochův Týnec)

16.05.

Český den proti rakovině

Naše škola se zapojí pod vedením paní učitelky Mgr. Jany Petružálkové.

PDF - 134,4 kB

13.05.

Ovoce do škol

V následujícím 20. týdnu (14. - 20.5.2012) obdržíme další dodávku v rámci projektu Ovoce do škol.
Pro každého žáka to budou 2 RAJČATA.

25.04.

Zisk z velikonočního jarmarku 2012

ZŠ Chrast, okres Chrudim ve spolupráci se SRPDŠ pořádala velikonoční jarmark. Za výrobky se utržilo 12 966,-Kč, náklady byly 9 326,-, čistý zisk je tedy 3 640,- Kč a byl předán do pokladny SRPDŠ. Je nutné konstatovat, že letošní návštěvnost i "koupěchtivost" rodičů byla menší než v loňském roce. Některé výrobky si třídy uložily a pokusí se je prodat v příštím roce.

řed.š.

22.04.

Ovoce do škol

V následujícím 17. týdnu (23.4. - 29.4.2012) obdržíme další dodávku v rámci projektu Ovoce do škol.
Pro každého žáka to budou 2 ks KIWI + 1 kus 100% ovocno-zeleninové šťávy KUBÍK banán-jahoda 0,2 l.

22.04.

Tisková zpráva hasičského záchranného sboru

V chrastecké škole dnes dopoledne hořelo, naštěstí jen cvičně

Děti ze základní školy si po cvičení měly možnost prohlédnout hasičskou techniku

Dnes, ve čtvrtek 19. dubna, v 8.40 hodin došlo v kabinetu informatiky ve druhém nadzemním podlaží Základní školy v Chrasti k požáru. Ve vedlejší počítačové učebně zůstalo uvězněných 21 žáků s učitelkou. Plameny zcela odřízly únikovou cestu a na pomoc museli přijet hasiči.

Takový byl námět taktického cvičení, které se dnes uskutečnilo v Základní škole Chrast.

Po příjezdu hasičů na místo byla již téměř celá škola evakuována a hasiči se tak moli soustředit zejména na záchranu uvízlých dětí v počítačové třídě. Početní kontrolou bylo zjištěno, že chybí ještě čtyři osoby. Hasiči se rozdělili do čtyř skupin a v dýchacích přístrojích začali prohledávat budovu školy. Průzkumná skupina zjistila, že hoří v kabinetu počítačové učebny a požár se rozšířil do chodby. Hasiči nasadili potřebné proudy k likvidaci požáru. Jelikož došlo k zakouření chodby, bylo rozhodnuto o zřízení vnější zásahové cesty pomocí výškové techniky. Kouř rychle zaplnil celé druhé nadzemní podlaží školy. Všech uvězněných 22 osob bylo pomocí výškové techniky zachráněno.

Hledané čtyři osoby byly postupně nalezeny a z budovy zachráněny. První osoba byla nalezena v kotelně školy bez známek zranění, ale se známkami stresového jednání a paniky. Hasiči osobu vyvedli mimo nebezpečí. Další osoba byla nalezena na chodbě ve druhém podlaží v bezvědomí. Tady hasiči uložili zraněnou osobu do nosítek, podali jí kyslík, vynesli z požárem zasažených míst a předali do péče zdravotníkům. Nasazena byla přetlaková ventilace k odvětrání zakouřených prostor. Třetí osobu hasiči nalezli ve staré budově školy a vyvedena byla pomocí vyváděcí masky. Čtvrtá osoba byla nalezena na půdě a zcela bez zranění.

Požár hasiči zlikvidovali, velitel zásahu požádal zástupce města o umístění žáků do náhradních prostor a na místo se dostavil vyšetřovatel hasičů.

Cílem cvičení hasičů bylo seznámit se s problematikou a charakterem objektu Základní školy v Chrasti. Ověření dostupnosti výškové techniky, prověření nástupních ploch, evakuace osob a v neposlední řadě vyhledávání osob v neznámém objektu.

Vendula Horáková, tisková mluvčí

22.04.

Cvičná evakuace proběhla úspěšně - Chrudimský deník 20. 04. 2012

Děti prchaly během evakuace ze školy oknem

Děti ze ZŠ Chrast trénovaly společně s hasiči evakuaci školy v případě požáru.

Chrast - Čtvrteční cvičení v Chrasti prověřilo připravenost zaměstnanců školy i profesionálních a dobrovolných hasičů

„Požární poplach,“ ozvalo se ve čtvrtek 19. dubna krátce před devátou hodinou z reproduktorů ve třídách chrastecké základní školy. Na slova ředitelky Lenky Budínské vzápětí navázaly i nervózní tóny sirén. Naštěstí jde pouze o cvičení a vypadá to, že všichni dobře vědí, co mají dělat.
Již po několika vteřinách učitelé vyprovázejí své třídy na chodby. Zběsilý úprk se ale ani pak nekoná a kantoři v zástupech vyvádějí žáky před budovu. „Kdyby hořelo skutečně a děti by se nemohly do školy vrátit, máme přesný plán míst, kam se žáky jít. V každém případě bychom se o ně museli postarat až do konce vyučovací doby,“ vysvětluje Lenka Budínská.

Plameny za dveřmi

Fingovaný požár vzplál v kabinetu informatiky ve druhém poschodí. Skoro všichni jsou již evakuováni, jen ve vedlejší počítačové učebně zůstalo uvězněných 21 žáků i se svou učitelkou. Těm všem plameny odřízly únikovou cestu.

Kdyby hořelo skutečně, pode dveřmi by se do učebny valil dým a kvůli rozpálené klice by dveře nešlo otevřít. Za nimi by ale stejně číhalo sálající rudé peklo. Záchranou je tedy jen okno vedoucí do ulice.

Plošina v akci

Ke škole mezitím přijíždějí hasiči – jsou to profesionálové z Chrudimě i dobrovolníci z Chrasti. Hned si všimnou paní učitelky, zoufale mávající v prvním patře z okna. Pak už jde všechno ráz na ráz.

Zatímco jeden tým hasičů proniká v dýchacích maskách do útrob budovy, k oknu s uvězněnou třídou stoupá vysokozdvižná plošina. Hasiči pak svižně pomáhají jednomu dítěti po druhém nastoupit dovnitř a snášejí je po trojicích do bezpečí ulice. Cvičení pomalu končí.

Autor: Marek Nečina & ředitelka školy

19.04.

Okresní kolo Matematické olympiády

Dne 11.4.2012 se konalo okresní kolo Matematické olympiády. Naši školu v kategorii 6. ročníků výborně reprezentovala Veronika Nováková ze VI.A - obsadila 2. místo. Jiří Rabas se umístil na pěkném 5. místě a Kateřina Andrýsová obsadila 11.-12. místo (oba z VI.A). V kategorii 7. ročníků Jan Chadima ze VII.B obsadil 9. místo. V kategorii 8. ročníků měla školu reprezentovat Anežka Doležalová, ale protože v ten samý den se konalo krajské kolo Dějepisné olympiády, jela školu reprezentovat do kraje.

Děkuji za přípravu na soutěž paní učitelce Zdeně Žejdlíkové a žákům blahopřeji.

řed.š.

19.04.

Seznam přijatých žáků

Seznam přijatých žáků ke vzdělávání v 1. ročníku základní školy ve školním roce 2012/2013 v Základní škole Chrast, okres Chrudim po mimořádném zápisu ze dne 17.4.2012.

Vyvěšeno na web školy a na vstupní dveře školy dne 19.4.2012.

62/2012 - přijat

11.04.

Kroužek basketbalu

Chlapci ze 7. a 8. ročníku projevili zájem o kroužek basketbalu. Od 12.4.2012 bude trenérem basketbalu p. Pavel Budínský. Žáci se sejdou ve 13.35 hodin před šatnou 1. třídy. Trénink by měl trvat do 15.25 hodin. O dalších podmínkách kroužku se domluví s panem Budínským.

řed.š.

11.04.

Rodičům budoucích prvňáčků

Již několik rodičů vzneslo dotaz, jaké pomůcky mají pro své děti nakoupit. Doporučujeme nákup zatím omezit pouze na základní vybavení jako je aktovka, penál, box na svačinu a cvičební úbor.Podrobný seznam bude vyvěšen na webových stránkách koncem června 2012.

M. Palatová, D. Dvořáková

09.04.

Výsledky okresního kola fyzikální olympiády

Velký úspěch naší školy! V okresním kole fyzikální olympiády v kategorii 8. ročníků zvítězila Anežka Doležalová z VIII. A. Výborně se v soutěži umístil Jakub Jíra, který si zasoutěžil s osmáky a přitom chodí teprve do sedmé třídy. Jeho šesté místo z jedenácti soutěžících hovoří o talentu našeho žáka. Z kategorie osmých ročníků se nepostupuje do regionálního kola.

Oběma soutěžícím gratuluji a děkuji p. učitelce Mgr. Z. Žejdlíkové za perfektní přípravu.

řed.š.

04.04.

Ovoce do škol

v následujícím 15. týdnu (9.4. - 15.4.2012) obdržíme další dodávku v rámci projektu Ovoce do škol. Závozy budou probíhat od úterý do pátku, tzn. mimo Velikonoční pondělí.
Bude to MRKEV 2 ks / žák.

28.03.

Ředitelské volno

Oznamuji zákonným zástupcům a žákům, že na den 7.5. 2012 (pondělí ) vyhlašuji z organizačních důvodů – práce pedagogů na zapracování standardů MŠMT do školního vzdělávacího programu (ŠVP), revize průřezových témat v ŠVP, revize ŠVP školní družiny a školního klubu - ředitelské volno pro I. i II. stupeň.

Školní klub, školní družina ani školní jídelna nebudou v tento den fungovat.

řed.š.

18.03.

Ovoce do škol

V následujícím 12. týdnu (19.3. - 25.3.2012) obdržíme další dodávku v rámci projektu Ovoce do škol.Bude to 1 KORNOUT ŘEDKVIČEK + 100% JABLEČNÁ ŠŤÁVA / žák.

04.03.

Ovoce do škol

V následujícím 10. týdnu (5.3. - 11.3.2012) obdržíme další dodávku v rámci projektu Ovoce do škol.
Budou to 2 JABLKA GOLDEN / žák

29.02.

Dějepisná olympiáda

Krajský pořadatel Dějepisné olympiády rozhodl, kteří žáci postupují do krajského kola. Mezi postupujícími je k naší veliké radosti i Anežka Doležalová z VIII.A. Budeme držet pěsti!

řed.š.

28.02.

Seznam přijatých žáků

Seznam přijatých žáků ke vzdělávání v 1. ročníku základní školy ve školním roce 2012/2013 v Základní škole Chrast, okres Chrudim po zápisu ze dne 14.2.2012.

Vyvěšeno na web školy a na vstupní dveře školy dne 15.2.2012.

61/2012 - přijat

ředitelka školy

26.02.

Život dětem

Vážení přátelé,
dovolte nám abychom Vám poděkovali za Vaši pomoc při sbírce o.s. Život dětem. Vaší pomoci si nesmírně vážíme.
Doufáme, že i v příštím školním roce s vámi můžeme počítat. I díky vám my můžeme dál pomáhat nemocným dětem.

S úctou
Maria Křepelková
předsedkyně
@: maria.krepelkova@zivotdetem.cz
gsm: +420 603 216 461, +420 777 853 706

Občanské sdružení Život dětem
Lindnerova 6, 180 00 Praha 8 – Libeň, Česká republika
tel.: +420 284 840 516, fax: +420 284 840 519
net: www.zivotdetem.cz

Tuto akci spolu s žáky naší školy vede a zajišťuje p. uč. Mgr. Jana Petružálková.

Více na našich stránkách.

19.02.

Okresní kolo soutěže v Anglickém jazyce - kategorie II.A

Také starší žáci dobře reprezentovali školu v soutěži v Anglickém jazyce. T. Svatoň z 9.B se umístil na 10. místě a L. Klimeš z 9.C obsadil pěkné 12.místo z osmnácti soutěžících. I zde patří blahopřání žákům a poděkování za přípravu p. uč. Lence Špačkové.

 DDM Chrudim - výsledková listina OK soutěže v AJ - 16.2.2012 kategorie II.A
p. Jméno Příjmení Škola Poslech Písemný  Konverzace Celkem Pořadí
test Slovní zás. Gramatika Reakce maxim.
č. 10 b. 20 b. 10 b. 10 b. 10 b. 60 b.
1. Simon Brandejs ZŠ Chrudim, Školní náměstí 10 18 10 9 10 57 1.
2. Jakub Kozel ZŠ Ronov nad Doubravou 10 17 9 9 9 54 2.
3. Radka  Koláčková ZŠ Ronov nad Doubravou 10 17 9 8 9 53 3.
4. Michael Kopecký ZŠ Chrudim, Dr. Malíka 10 15 9 9 9 52 4.
5. Lenka  Culková ZŠ Heřmanův Městec 9 15 9 9 9 51 5.-6.
5. Ladislav Klouček ZŠ Nasavrky 10 17 8 8 8 51 5.-6.
6. Iveta Henselová ZŠ Heřmanův Městec 9 12 10 9 10 50 7.-8.
7. Filip  Horák ZŠ Bojanov 10 17 7 7 9 50 7.-8.
8. Martin Fereš ZŠ Chrudim, Dr. Malíka 10 16 7 7 8 48 9.
10. Kristýna Dlouhá ZŠ Chrudim, Dr. Peška 8 17 8 7 7 47 10.-11.
11. Tomáš Svatoň ZŠ Chrast 10 15 7 7 8 47 10.-11.
12. Lukáš  Klimeš ZŠ Chrast 10 16 6 7 7 46 12.-13.
13. Markéta Sleziaková ZŠ Skuteč, Smetanova 9 16 7 7 7 46 12.-13.
14. Jiří Halamka ZŠ Chrudim, Dr. Peška 10 18 5 5 5 43 14.
15. Marina Stará ZŠ Nasavrky 9 14 6 6 5 40 15.
16. Barbora Bejrová ZŠ Bojanov 8 11 6 6 7 38 16.
17. Filip  Kubík ZŠ Skuteč,Smetanova 10 11 5 5 4 35 17.
18. Michaela  Kroutilová ZŠ Chrudim, Školní náměstí 7 4 6 5 6 28 18.

Blahopřejeme vítězům. Všem ostatním děkujeme za účast.

Ing. Lenka Sedláková

řed.š.

19.02.

Okresní kolo soutěže v Anglickém jazyce - kategorie II.A

Opět radostná událost v naší škole: Jakub Jíra ze 7. ročníku zvítězil v okresním kole soutěže v Anglickém jazyce. Další naše žákyně Marta Lebdušková obsadila velmi pěkné 6. místo. Blahopřeji žákům a děkuji p. uč. Lence Špačkové za přípravu. Z této kategorie se nepostupuje do krajského kola, ale příští rok budou naši žáci soutěžit také a pokusí se o postup.

 DDM Chrudim - výsledková listina OK soutěže v AJ - 16.2. 2012 kategorie I.A
pořadí Jméno Příjmení Škola Poslech Písemný test Konverzace Celkem Pořadí
maxim.
max 10 b. max.20 b. max. 30 b. 60 b.
1. Jakub Jíra ZŠ Chrast 10 13 23 46 1.
2. Lucie Novotná GJR Chrudim 7 11 27 45 2.
3. Sára Abboudová GJR Chrudim 8 14 20 42 3.
4. Filip Šindelář ZŠ Heřmanův Městec 6 18 17 41 4.
5. Monika Halamková Gymnázium K.V. Raise Hlinsko 5 13 20 38 5.
6. Alžběta Fuksová ZŠ Chrudim, Dr. Malíka 5 13 19 37 6. - 7.
7. Marta  Lebdušková ZŠ Chrast 5 14 18 37 6. - 7.
8. Štěpán Novotný Gymnázium K.V. Raise Hlinsko 7 13 16 36 8.
9. Aneta Tichá ZŠ Ronov nad Doubravou 9 10 12 31 9.
10. Nikola  Školníková ZŠ Chrudim, Dr. Peška 6 10 13 29 10.-11.
11. Kristýna Šostaričová ZŠ Chrudim, Dr. Malíka 6 13 10 29 10.-11.
12. Martina Sedláková ZŠ Ronov nad Doubravou 3 11 10 24 12.

Blahopřejeme vítězům. Všem ostatním děkujeme za účast.

Ing. Lenka Sedláková

řed.š.

19.02.

Ovoce do škol

V následujícím 8. týdnu (20.2. - 26.2.2012) obdržíme další dodávku v rámci projektu Ovoce do škol. Budou to 2 KIWI / žák.

15.02.

Seznam přijatých žáků

Seznam přijatých žáků ke vzdělávání v 1. ročníku základní školy ve školním roce 2012/2013 v Základní škole Chrast, okres Chrudim po zápisu ze dne 14.2.2012.

Vyvěšeno na web školy a na vstupní dveře školy dne 15.2.2012.

56/2012 - přijat
57/2012 - přijat
58/2012 - přijat
59/2012 - přijat
60/2012 - přijat

ředitelka školy

13.02.

Soutěž o víkendový zájezd do Londýna

Vážená paní ředitelko, Vážený pane řediteli,
rádi bychom Vám nabídli možnost zapojit Vaše žáky 7.-9. tříd do celorepublikové soutěže o víkendový zájezd do Londýna. Soutěž realizuje občanské sdružení Euforall a je součástí projektu „Inovace výuky angličtiny s podporou informačních technologií“ financovaného z prostředků Evropských strukturálních fondů. Je zaměřena na prezentační a argumentační dovednosti žáků v anglickém jazyce.

Projekt reaguje na poptávku základních škol po konkrétní a praktické aplikaci anglického jazyka. V rámci tohoto projektu byly vytvořeny výukové materiály, které formou interaktivních kurzů a her učí žáky, jak prezentovat své názory a vědomosti a jak je obhájit. Tyto výukové materiály jsou ve školních letech 2011/2012, 2012/2013 testovány na 15 základních školách a kterákoli škola v České republice si je již nyní může stáhnout na webu www.games4english.cz.

Věříme, že díky testování a následné úpravě učebnic připravíme kvalitní výukové materiály, podle kterých může v budoucnu každá škola v ČR uspořádat na své škole kurzy Argumentačních a prezentačních dovedností v angličtině. V rámci projektu zahajujeme 13.2.2012 celorepublikovou internetovou soutěž o nejlepší prezentaci v angličtině a nejlepšího řečníka. Soutěž je určena všem žákům 7.-9. tříd základních škol. První cenou je víkendový zájezd do Londýna pro vítězného žáka a jeho doprovod. Uzavírka soutěže je 30.4.2012.

Vážený pane řediteli, vážená paní ředitelko, jestliže Vás možnost přihlásit Vaše žáky do soutěže zaujala, navštivte prosím naše stránky, kde se dozvíte další podrobnosti:
http://games4english.cz/Competitions.aspx

Děkujeme za Váš čas.

S pozdravem a přáním všeho dobrého

Barbora Wykrentová,

člen realizačního týmu projektu

Mob.: 733 121 101

08.02.

Francouzský jazyk pro úplné začátečníky

Od 1. března 2012 se chystáme otevřít nový zájmový kroužek: Francouzský jazyk pro úplné začátečníky

Výuka by probíhala každé úterý pro žáky 5., 6. a 9. ročníku od 13:30 hodin, pro žáky 7. - 8.ročníku od 15:10 hodin.

Cenovou nabídka na výuku francouzského jazyka - při počtu l0 žáku by to bylo 25,- Kč za 1 žáka za jednu vyučovací hodinu, při nižším počtu 35,-Kč za žáka. Lektorkou je Velková Gabriela. Zájemci o kroužek se mohou hlásit v ředitelně školy do 29.2.2012.

01.02.

Ovoce do škol

V následujícím 6. týdnu (6.2. - 12.2.2012) obdržíme další dodávku v rámci projektu Ovoce do škol.
Bude to 1 POMERANČ / žák.

01.02.

Návod k elektronické žákovské - využití

PDF - 129,9 kB

30.01.

Termín lyžařského výcviku pro školní rok  2012/2013

Termín lyžařského výcviku pro 7. ročník je v roce 2013 od 13.1.2013 do 18.1.2013.
V případě menšího zájmu 7. ročníku je možné, aby se zúčastnili i žáci 8. ročníku.

řed.š.

29.01.

Výsledky zápisu do 1. ročníku 2012-2013 (doplnění)

Seznam přijatých žáků ke vzdělávání v 1. ročníku základní školy ve školním roce 2012/2013 v Základní škole Chrast, okres Chrudim po zápisu ze dne 27.1.2012.

52/2012 - přijat
53/2012 - přijat
54/2012 - přijat
55/2012 - přijat

ředitelka školy

29.01.

Máme velikou radost...

Anežka Doležalová z 8.A obsadila 3. místo v okresním kole Pythagoriády (na prvních dvou místech ji předstihli žáci z gymnázií, rovněž čtvrté místo obsadila gymnazistka – o to je Anežčino umístění cennější). Miloš Janíček z 8.B obsadil 7. místo. Gratulujeme. Poděkování za přípravu p.uč. Mgr. J. Svobodové.

22.01.

Výsledky zápisu do 1. ročníku 2012-2013

Dne 21.1.2012 se konal zápis do 1. ročníku Základní školy, Chrast, okres Chrudim.

Zákonní zástupci mohou pro své děti požádat o odklad školní docházky do 31.5.2012. K tomuto dni také musí ti, kteří již o odklad požádali, doložit ředitelce školy 2 doklady:
1) z pedagogicko-psychologické poradny
2) od dětského lékaře nebo od klinického psychologa

Pokud nebudou doklady o důvodech odkladu školní docházky předloženy do 31.5.2012, odklad nemůže být povolen a dítě musí nastoupit do 1. ročníku v řádném termínu k 1.9.2012.

Pokud někomu nevyhovoval termín zápisu do 1. ročníku, rádi připravíme jiný termín pro zápis Vašeho dítěte. Stačí kontaktovat ředitelku školy na tel. čísle 608 144 314.

Žádám zákonné zástupce dětí, které měly v loňském roce odklad školní docházky a nedostavily se k letošnímu zápisu, aby laskavě potvrdili, zda jejich dítě nastoupí do ZŠ Chrast v září 2012.

Poděkování za organizaci zápisu patří p. učitelkám D. Dvořákové, A. Chaloupkové, M. Palatové a D. Rydlové, p. vychovatelkám P. Duškové, L. Tesařové a perfektním pohádkovým bytostem z 5. ročníku.

Seznam přijatých žáků do prvního ročníku na školní rok 2012- 2013 dle registračních čísel

PDF - 18,3 kB

řed.š.

22.01.

Ovoce do škol

V následujícím 4. týdnu (23.1. - 29.1.2012) obdržíme další dodávku v rámci projektu Ovoce do škol.
Budou to JABLKA Golden ... 1 ks na žáka.

Vzhledem k nadcházejícím jarním prázdninám plánujeme dodávky ovoce v těchto týdnech a tímto způsobem:
10. týden ... školy, které nemají prázdniny
 

11.01.

Ovoce do škol

V následujícím 2. týdnu (9.1. - 15.1.2012) obdržíme první dodávku v novém roce v rámci projektu Ovoce do škol.
Bude to KIWI - 1 ks na žáka.

Příští dodávka je plánovaná na 4. týden 2012

05.01.

Zápis do 1. třídy

Informace k zápisu do 1. třídy v Základní škole Chrast, okres Chrudim:
Sobota 21.1.2012 od 9:00 do 12:00.
Rodiče s sebou vezmou dítě, rodný list dítěte a svůj občanský průkaz.
Zápis je povinný pro všechny děti narozené do 31.8.2006.

Povinná školní docházka začíná počátkem školního roku, který následuje po dni, kdy dítě dosáhne šestého roku věku, pokud mu není povolen odklad. Dítě, které dosáhne šestého roku věku v době od září do konce června příslušného školního roku, může být přijato k plnění povinné školní docházky již v tomto školním roce, je-li přiměřeně tělesně i duševně vyspělé a požádá-li o to jeho zákonný zástupce. Podmínkou přijetí dítěte narozeného v období od září do konce prosince k plnění povinné školní docházky je také doporučující vyjádření školského poradenského zařízení, podmínkou přijetí dítěte narozeného od ledna do konce června doporučující vyjádření školského poradenského zařízení a odborného lékaře, která k žádosti přiloží zákonný zástupce.

Odklad povinné školní docházky

Není-li dítě po dovršení šestého roku věku tělesně nebo duševně přiměřeně vyspělé a požádá-li o to písemně zákonný zástupce dítěte do 31. května kalendářního roku, v němž má dítě zahájit povinnou školní docházku, odloží ředitel školy začátek povinné školní docházky o jeden školní rok, pokud je žádost doložena doporučujícím posouzením příslušného školského poradenského zařízení = pedagogicko-psychologické poradny a odborného lékaře nebo klinického psychologa. Vždy je nutno doložit dvě potvrzení. Začátek povinné školní docházky lze odložit nejdéle do zahájení školního roku, v němž dítě dovrší osmý rok věku.

Při zápisu do prvního ročníku základní škola informuje zákonného zástupce dítěte o možnosti odkladu povinné školní docházky.

K zápisu 21.1.2012 se musí povinně dostavit i zákonní zástupci s dítětem, kteří pro své dítě u loňského zápisu dostali odklad povinné školní docházky.

04.01.
2012

Stav tříd před opravami a po nich

Na žádost členů školské rady zveřejňujeme detailní stav stěn tříd II. stupně před provedením oprav v červenci a srpnu 2011 a následně foto jedné z tříd po opravách.

Je na zvážení každého jednotlivce, zda opravy byly nutné a hospodárné...

29.12.
2011

Tříkrálová sbírka

Oznámení skautské organizace:

Tříkrálová sbírka se koná 7.1.2012
Informační schůzka ve čtvrtek 5.1.2012 v 16:00 hod.

21.12.

PF 2012 - Město Chrast

14.12.

Poděkování za reprezentaci školy

Děkuji všem žákům, kteří reprezentovali školu ve florbalovém turnaji a přeji jim chuť do další hry. Panu učiteli Volejníkovi děkuji za přípravu.


(PDF - 106,3 kB)

řed.š.

11.12.

Ovoce do škol

V následujícím 50. týdnu (12.12. - 18.12.2011) obdržíme poslední dodávku v  tomto roce 2011, v  rámci projektu Ovoce do škol.
Budou to ŘEDKVIČKY ... 1 kornout na žáka.  
Další dodávku ovoce v plánujeme ve 2. týdnu 2012.

07.12.

PF 2012

07.12.

Otevření školní knihovny

Odkaz na otevření školní knihovny 1.12.2011 na stránkách pana spisovatele Lubomíra Müllera.

http://www.lubomir-muller.cz/zs-besedy

05.12.

Prohlášení odborů

ZŠ Chrast podporuje výstražnou stávku dne 7.12.2011.
Výuka tento den probíhá normálně dle rozvrhů.

30.11.

Poděkování

Gratuluji florbalistům, kteří z turnaje 25.11.2011 postoupili do okresního kola. Budeme fandit a zároveň děkuji panu učiteli Volejníkovi za přípravu týmu.

řed.š.

30.11.

Poděkování

Gratuluji oběma družstvům šachistů, kteří naši školu reprezentovali a postoupili do krajského kola. Více informací najdeme na stránkách školního klubu. Krajské kolo pro kategorii 6.-9.ročník se bude konat v Lanškrouně 9.12.2011. Za přípravu velice děkuji panu Hájkovi.

řed.š.

27.11.

Poděkování za reprezentaci školy

Děkuji našemu družstvu a panu učiteli Volejníkovi za přípravu. Budeme fandit v dalším kole.

Termín :  pátek 25.11. 2011 od 8.15 hodin
Místo : Sportovní hala Slatiňany, od 8.15 hodin
Družstva :  Chrast,  Luže, Slatiňany, Proseč
  4 družstva, 46 hráčů, 4 ped. doprovod, z toho dva rozhodčí, 1 organizátor
Děkujeme ZŠ Slatiňany za pohodový průběh turnaje, dále všem rozhodčím a hráčům.
Vítězné družstvo  postupuje do okresního kola, které se uskuteční v Chrudimi v prosinci 2011.

 

  Chrast

 

Luže

 

Slatiňany

 

Proseč

 

Body

 

Pořadí

 

Chrast   1:1 2:0 2:1 7 1.
Luže 1:1   2:2 4:3 5 2.
Slatiňany 0:2 2:2   1:0 4 3.
Proseč 1:2 3:4 0:1   0 4.

řed.š.

20.11.

Pozvánka

Zveme srdečně všechny rodiče i žáky na slavnostní otevření zrekonstruované školní knihovny, které se koná 1.12.2011 v 17.00 hodin. Prostory knihovny se nacházejí v bývalém kabinetu Dějepisu v I. patře staré budovy. Poličky na knihy a nábytek k sezení byly uhrazeny z prostředků SRPDŠ, počítač jsme dostali darem od Krajského úřadu Pardubického kraje. Knihy pořizujeme pravidelně ze sběru starého papíru.

Přijďte, možná přijede i opravdový spisovatel, který bude číst ze svých knih pro mládež.

řed.š.

17.11.

Ovoce do škol

V následujícím 47. týdnu (21.11. - 27.11.2011) obdržíme další dodávku v rámci projektu Ovoce do škol. Budou to MANDARINKY ... 1 ks na žáka.

Poslední dodávku ovoce v tomto kalendářním roce dostaneme v 50. týdnu 2011.

06.11.

Ovoce do škol

V následujícím 45. týdnu (7.11. - 13.11.2011) obdržíme další dodávku v rámci projektu Ovoce do škol. Bude to KIWI zelené ... 1 ks na žáka.

06.11.

Školní inspekce chce za téměř 300 milionů zlepšit hodnocení škol

Česká školní inspekce chce za téměř 300 milionů korun zlepšit hodnocení škol. Za peníze z EU plánují inspektoři zorganizovat testování žáků 5. a 9. tříd, vytvořit databázi úloh, ale také vytvořit program na hodnocení školních vzdělávacích programů a proškolit učitele. Školy, které v testování propadnou, by tak měly zjistit, kde chybují. Novinářům to v pondělí řekli zástupci inspekce. Peníze na projekt NIQES jdou z EU.

Téměř polovina peněz byla vyčleněna na testování žáků. To za 92 milionů bez DPH připraví firma SAPCON, která vytvoří elektronický systém pro testování s databází úloh pro učitele, žáky i rodiče. "60 procent základních škol už nějaké testy využívá," uvedla šéfka inspekce Olga Hofmmannová s tím, že většina škol si připravuje vlastní testy. Celých 35 procent škol ale využívá externí testy, zejména od firem Scio a Kalibro. Za ty se přitom platí.

Testy připravované odborníky z ministerstva školství mají prověřit minimální úroveň znalostí, tedy úroveň čtyřkaře. "Výstupem bude informace o tom, že nějaké školy mají problém ve vztahu se standardy," sdělil mluvčí inspekce Libor Vacek. Proto je dalších 50 milionů korun z projektu určeno na vytvoření počítačového programu, kde si školy budou moci vytvářet a hodnotit své vzdělávací programy. Zhruba 50 milionů pak také půjde na zlepšení metod inspekčního systému, který by měl odhalit, v čem škola zaostává. Na 50 milionů je zároveň vyčleněno na vzdělávání kantorů.

2 publikace za cenu 1! Ušetřete 1990 Kč! Objednejte nyní publikaci Účetní souvztažnosti pro příspěvkové organizace a získejte v novém roce vydání pro rok 2012 zdarma! Akce platí do 31. 12. 2011.

Testování znalostí žáků v 5. a 9. třídách má vést k pozvednutí kvality na základních školách, v mezinárodních srovnáních znalostí totiž čeští žáci v posledních letech propadli. Testovat by se mělo zatím jen z češtiny, matematiky a angličtiny, případně dalších cizích jazyků. Děti budou testy absolvovat na počítačích, díky tomu nemají roční náklady přesáhnout šest milionů korun. Problém ovšem je, že většina škol nemá odpovídající technické vybavení, podle inspekční zprávy z roku 2009 mají ve 44 procentech škol počítače starší pěti let.

Už v prosinci letošního roku si zhruba stovka škol testování vyzkouší nanečisto, bude se ale ověřovat hlavně technická stránka věci. Další generálka má být na jaře 2012 a 2013. Těchto ověřování by se mělo zúčastnit všech 4200 základních škol, poté může být testování spuštěno naplno.

Dotace na projekt NIQES ve výši 296 milionů korun jde z operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

1.11.2011, Zdroj: ČTK

02.11.

Výsledky voleb do školské rady

PDF - 38,9 kB

16.10.

Ovoce do škol

V následujícím 42. týdnu (17.10. - 23.10.2011) obdržíme další dodávku v rámci projektu Ovoce do škol. Budou to JABLKA Golden 1 ks na žáka + 100% JABLEČNÉ ŠŤÁVY 250ml 1 ks na žáka.

12.10.

Rodiče vítáni

Zpravodaj značky Rodiče vítáni říjen 2011

PDF - 171,7 kB

12.10.

Evropský certifikát kvality

Vážená Dana Rydlová,

Gratulujeme! Jako ocenění Vaší vynikající práce na eTwinningovém projektu"Pojďme si povídat - Poďme sa rozprávať" byl Vaší škole udělen evropský certifikát kvality (European Quality Label). Toto ocenění je důkazem toho, že Vaše práce, práce studentů a celé školy odpovídá vysokým evropským měřítkům.

Certifikát, který obdržíte, si můžete zveřejnit na svých webových stránkách a vystavit ve škole na dobře viditelném místě. Váš projekt bude navíc zveřejněn ve zvláštní sekci evropského portálu www.etwinning.net Ještě jednou gratulujeme k jedinečnému úspěchu a doufáme, že se s Vámi během roku setkáme na některé z akcí v rámci aktivity eTwinning.

S pozdravem, eTwinning Team

06.10.

Kroužek AJ

Pan lektor Mgr. T. Bálek z Jazykové agentury Kolumbus nabízí kromě pondělí další termín pro kroužek anglického jazyka žákům 5. - 9. ročníku vždy ve čtvrtek v době od 12:25 do 13:10 , nebo od 13:15 do 14:00 a dále od 14:00 do 14:45 hod.
Zájemci se mohou hlásit v ředitelně školy.

02.10.

Ovoce do škol

V následujícím 40. týdnu (3.10. - 9.10.2011) obdržíme další dodávku v rámci projektu Ovoce do škol.
Budou to HRUŠKY - 1 ks na žáka.

22.09.

nabídka kroužku AJ pro II. stupeň - osvědčená agentura, která již u nás učí 1. + 2. třídu

PDF - 44,8 kB

22.09.

Volby do školské rady

Dne 22.9.2011 vyhlásila ředitelka Základní školy, Chrast, okres Chrudim volby do školské rady. Byli písemně osloveni všichni zákonní zástupci žáků, kterým byla nabídnuta možnost kandidatury do školské rady.

Více informací na stránce školské rady.

18.09.

Kurzy ANGLIČTINY pro děti

s českým i rodilým mluvčím a nyní máme novinku - 2 kurzy ŠPANĚLŠTINY pro děti ZŠ.

Také navzdory tomu, že jsme letos vypsali letní intenzivní kurz AJ pro děti až na poslední chvíli - před prázdninami, tak se nám kurz zaplnil, proběhl velmi úspěšně a většina dětí z letního kurzu pokračuje v kurzech nyní i na podzim. Věřím, že se tak stalo i díky Vám - školám, které leták s letní intenzivním kurzem vyvěsili. Jelikož je počet max. 9, rozhodli jsme s přijmout přihlášky již teď, abychom mohli, v případě zaplnění, vypsat další termíny kurzů.

Další nabídku, kterou bychom Vám jako škole chtěli předložit je kroužek Rugby. AHEAD Language Agency, s.r.o. je sponzorem Pardubického klubu Jets Rugby League. V Jets Rugby League jsou členové s trenérskou kvalifikací ajsou ochotni kroužek Rugby vést u Vás ve škole zdarma. Je možnost si vybrat českého trenéra nebo kroužek může být veden v angličtině s rodilým mluvčím. V případě dotazů a zájmu mě neváhejte kontaktovat.

S přáním krásného a teplého babího léta,
Zuzana Mulhall
AHEAD Language Agency, s.r.o.

Tel: 605 231 090

18.09.

Ovoce do škol

V následujícím 38. týdnu (19.9. - 25.9.2011) obdržíte dodávku ovoce.
Budou to BLUMY - 2 ks na žáka.

14.09.

Přednáška o základech společenského chování a stolování

Dne 10.10.2011 v 07.50 se žáci 6. ročníků zúčastní akce Základy stolování a společenského chování u stolu výtvarníka Jana Honzy Lušovského. Akce je sponzorsky hrazena spotřebním družstvem jednota Hlinsko, a proto je pro žáky zcela zdarma.

14.09.

Poděkování za péči o žáky z Barmy

14.09.

Nábor do basketbalového týmu v Chrudimi

Nábor se týká ročníků 1999-2001 chlapci i děvčata

Tréninky jsou: ÚT 17:30 - 19:00
                             ČT 14:00 - 17:30

Kontakt na trenéra: Ladislav Soudek
+420 604 243 508
ladislav.soudek@tiscali.cz

14.09.

Certifikát "Rodiče vítáni".

Základní škola, Chrast, okres Chrudim získala splněním kritérií certifikát "Rodiče vítáni".
Naši školu najdete na mapě aktivních škol, kde je profil školy, včetně kriterií, která splňujeme.
Do školní knihovny přibyde kniha - Tomáše Feřtka Rodiče vítáni – praktický návod, jak usmířit rodiče a učitele našich dětí.

Mapa aktivních škol

http://rodicevitani.cz/mapa-skol

12.09.

Kroužek anglického jazyka pro žáky I. a II. ročníku

Máme radost ze zájmu rodičů o kroužek Anglického jazyka Jazykové agentury Kolumbus s.r.o.
Přihlásilo se 21 žáků, termíny podle největšího počtu zájemců jsou Středa 12:20-13:05 a Středa 13:05-13:50. Ti, kteří požadovali jiný termín, se musí bohužel přizpůsobit.
Děkuji za pochopení a přeji žákům zajímavou výuku. Informace o začátku kurzu upřesním po dohodě s lektorem Mgr. T. Bálkem.
řed.š.

11.09.

Prosba ředitelky školy

Vážení rodiče a přátelé školy, obracím se na Vás s prosbou, zda někomu po stěhování, malování ap. doma nepřebývá koberec cca 4x5 m. Potřebovali bychom jej do školní družiny.

Popřípadě, kdyby se našel sponzor, který by školní družině koberec zakoupil, byli bychom velice vděční.

Nabídky volejte na tel. číslo 608 144 314.

11.09.

Standardy základního vzdělávání

Za naši školu se vydají na seminář o Standardech základního vzdělávání p.uč. B. Broďáková, Z. Žejdlíková a L. Špačková.

Náplň semináře

PDF - 96,8 kB
 

05.09.

Nabídka osvědčeného kurzu Anglického jazyka pro 1. a 2. třídu

PDF - 69,4 kB

05.09.

Ovoce do škol

První dodávky budeme realizovat v 38. týdnu, tzn. 19.9. - 25.9.2011. Prozatím stanovil Státní zemědělský intervenční fond max. limit 15,- Kč na měsíc a žáka. Z těchto důvodů předpokládáme, že se budou uskutečňovat závozy stejně jako v minulém školním roce, a to cca 1-2x měsíčně.

29.08.

Zahájení školního roku

Školní rok 2011/2012 bude zahájen ve čtvrtek 1.9.2011 v 7:50 hodin. Žáky prvního ročníku přivítá ředitelka školy a paní starostka ve školní jídelně. Ostatní žáci zahájí školní rok ve svých třídách. Vyučování - zahájení školního roku - 1.9.2011 - bude trvat 1 vyučovací hodinu. Školní družina a školní klub jsou 1.9.2011 otevřeny do 10:00 hod. Od 2.9.2011 běžný provoz ŠD a ŠK do 16:30 hod. Školní jídelna vaří obědy od 1.9.2011.

Archivní postřehy ředitelky školy 2010/2011

Archivní postřehy ředitelky školy 2009/2010

Archivní postřehy ředitelky školy 2008/2009

Archivní postřehy ředitelky školy 2007/2008