evvo 2017/2018

Vyučující odpovědní za výuku ekologie ve škole: M. Palatová, D. Červová

Projektový den Země a zdraví

V pondělí 23. 4. 2018 proběhl na naší škole den ke Dni Země, který se na celém světě slaví 22. dubna.

Žáci prvního stupně se zúčastnili zajímavého programu „ Smysly zvířat, prezentovaného Oborou Žleby. Poutavým způsobem se dozvěděli, jaké výjimečné dovednosti zvířata používají ve volné přírodě k tomu, aby si obstarala potravu a sama se co nejlépe ubránila nebezpečí a nástrahám divočiny.

Žáci druhého stupně se přenesli společně s panem Kocúrkem do vzdálené a zajímavé Kanady.

Všechny třídy se postupně vystřídaly v tzv. Zážitkovém stanu. Zde se zábavnou formou mladší děti seznámily s noční oblohou, sluneční soustavou, blízkým vesmírem a kosmonautikou a starší žáci se dozvěděli o dobývání vesmíru a o současném vesmírném programu kosmických velmocí.

Den Země jsme také i letos podpořili zelenou barvou na svém oblečení.

Beseda s lesníkem

V úterý 20.2.2018 se žáci prvních a šestých tříd zúčastnili besedy s panem inženýrem Janem Svobodou, který zajímavě vyprávěl o ekosystému lesa, ale také žákům ukázal pěkné trofeje ze svých lovů. Žáci rozpoznávali parohy a rohy, poznávali kůže jelenů, daňků, srnců, divočáků, kun i tchořů. Vyzkoušeli si spoustu zajímavých pomůcek, které používá lesník při své práci v lese.Obzvlášť dobrodružné bylo povídání o loveckých zbraních, lákavá byla možnost si z těchto zbraní zamířit. Hlavně kluci prohlíželi terče, náboje a lovecké zbraně.

Projekt „Doodpadu“

V prosinci 2017 se žáci 3. až 5. tříd zapojili do programu“ Doodpadu“. Jeho symbolem a průvodcem je kocour Agi, který žáky seznámil s jedním z klíčových témat tohoto projektu -  „ Toaleta není odpadkový koš“. Komunální odpad už umíme docela dobře třídit, ale zapomínáme, že i zacházení s odpadní vodou má svá pravidla. Žáci se dozvěděli, co všechno se s odpadní vodou stane, než se opět může vrátit zpět do přírody.

Projekt 72 hodin

Ve čtvrtek 12. 10. 2017 se sešli členové školní Ekorady na realizaci tohoto celorepublikového projektu. Letos jsme se zapojili s podzimním úklidem zámeckého parku a sportovního stadionu. Všichni pracovali s dobrou náladou, ke které přispělo i počasí a domů jsme odcházeli s dobrým pocitem, že aspoň trochu jsme přispěli k podzimnímu úklidu u nás v Chrasti.

Plán EVVO na šk. rok 2017/2018

Plán EVVO (pdf - 193 kB)