Ekoškola 2016/2017

Vyučující odpovědní za výuku ekologie ve škole: M. Palatová, D. Červová, J. Horáková

Projektový den ke Dni Země byl zelený a vydařený

To, že není planeta Země lhostejná žákům naší školy, dala většina z nich najevo v pátek 21. dubna svou účastí na školním Dni Země. Projektového dne se zúčastnilo 389 žáků. Většina tříd získala v soutěži O nejzelenější třídu 100% bodů a za to získali malou zelenou odměnu.

Program celého dne byl pestrý.

Žáci 3. – 9. ročníku měli mnoho pěkných zážitků z naučného programu Mozek, který probíhal v hale naší školy. Dozvěděli se, jak do mozku vstupují informace, o tom, jak zařídit, aby si pamatovali a méně zapomínali. Neméně zajímavé bylo i to, jak se naučit na písemku na příští týden a dostat jedničku. Dále poznali, jak v naší hlavě vzniká strach a jak se mu bránit.

Následně žáci 1. a 2. ročníku vyslechli zajímavou přednášku o hlodavcích a plazech. Zajímavě vyprávěl pracovník Teracentra z Dolní Čermné u Letohradu. Tento den přinesl mnoho nových dojmů a poznatků.

Celý druhý stupeň se po jednotlivých třídách zúčastnil připravených programů.

Žáci šestých tříd se vypravili opět do lesa, kde po domluvě s panem inženýrem Svobodou měli připravený velmi zajímavý program, který jim rozšířil znalosti o lese jako ekosystému. Žáci si mohli vyzkoušet, jak se vysazují nové sazeničky stromečků. Odměnou jim byla střelba ze vzduchovky do pohyblivých terčů a výborná svačina.

Sedmáci si vyslechli přednášku paní botaničky Nadi Gutzerové o zajímavých botanických lokalitách v okolí Chrasti a společně navštívili zámeckou zahradu.

Žáci osmých tříd se zúčastnili přednášky chovatelů škrtičů a dalších plazů. Ti odvážní z nich si mohli hadího miláčka pochovat. Po zajímavé přednášce se žáci vypravili na nedalekou vodárnu, kde si prohlédli Chrast z výšky.

Žáci devátých tříd se zúčastnili také přednášky o hadech a o mozku. Poté pomohli s úklidem.

Den Země byl opravdu vydařený a určitě i poučný.

Beseda s lesníkem ing. Janem Svobodou

Ve středu 23.11.2017 k nám zavítal lesník ing. Jan Svoboda. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavostí o lese a lesních zvířatech. Zodpověděl naše otázky a na závěr jsme se rozdělili do skupin, kde jsme skládali puzzle - stromy, přiřazovali stopy k zvířátkům, skládali zvířecí rodinky. Moc se nám to líbilo. Naše spolupráce ještě zdaleka nekončí. Před Vánocemi půjdeme společně zakrmit do zásypů a krmelce. Už se těšíme.

p. uč. Jitka Linková

PROJEKT „72 hodin“

I v letošním roce se naše škola již potřetí zapojila do 5. ročníku tohoto dobrovolnického projektu. Jedná se o tři dny plné aktivit po celé České republice. Kdykoliv během těchto 72 hodin (13. – 16. října 2016) a zároveň jakkoliv dlouho se dobrovolníci po celém Česku pouští do aktivit, které pomohou druhým, přírodě či jejich okolí. Výsledkem těchto projektů je pak mnoho úsměvů, radosti a dobrých pocitů z vykonané práce. V letošním roce bylo přihlášeno více než 600 projektů.

Žáci naší školy se do projektu zapojili v pátek 14. 6. 2016 a na vlastní kůži si vyzkoušeli, jaké to je být dobrovolníkem. Jejich projekt „ JABLONĚ PRO ŠKOLU“ byl letos nasměrován na vylepšení okolí naší školy. Žáci vysázeli na školní pozemek pět nových stromků – jabloní. Vlastní výsadba se nám zdařila a žáci prokázali, že i s takovouto činností si dokážou poradit. Jablůňkám přejeme „pevné zdraví „ a již se těšíme na jejich úrodu.

PLÁN EVVO NA ŠKOLNÍ ROK 2016/2017

Úkol

Zodpovídá

1. schůzka Ekorady

Koordinátoři EVVO

září

Aktualizace nástěnky

září

Úprava bylinkové zahrádky

Ekologické praktikum 8. tř.

Projekt 72 hodin

Zdravá svačina – vyvážená strava /přednáška/ 5. – 8.ročník

Vánoční jarmark

Beseda s lesníkem /3. a 6. roč./

p. uč. Horáková

únor

Organizace Dne Země

duben

Exkurze Praha – Zoo /8. roč./

p. uč Červová

květen

Divadlo - Sněhurka

Ekologické praktikum 8. tř.

květen, červen

Sběr starého papíru

Třídní 8. A + 8. B

září, jaro