Ekoškola 2014/2015

Vyučující odpovědní za výuku ekologie ve škole: M. Palatová, D. Červová, J. Horáková

Projektový den Den Země

Projektový den Den Země se vydařil

Ve středu 29. 4. proběhl na naší škole projektový den ke Dni Země, který se na celém světě každoročně slaví 22. 4.
Žáci z prvního stupně se zúčastnili zajímavého programu v tělocvičně, kde viděli mládě malé lišky, veverky, hady, ochočeného leguána, chameleona a další živočichy. Pěkná byla i přednáška o těchto živočiších, kde se děti dozvěděly další informace o jejich anatomii a způsobu života.
Následně žáci ve svých třídách vyráběli zajímavé výrobky z odpadových materiálů. Tyto výrobky bylo možné vidět na výstavce na oknech u šaten, ale bohužel někdo stačil už i některé poničit.
Žáci si na projektovém dni dokázali, že vyrobí nádherné věci z odpadových materiálů, které by jinak skončily v odpadcích.
Celý druhý stupeň se po jednotlivých třídách zúčastnil připravených programů.
Žáci šestých tříd se vypravili opět do lesa, kde po domluvě s panem inženýrem Svobodou měli připravený velmi zajímavý program, který jim rozšířil znalosti o lese jako ekosystému. Žáci si mohli vyzkoušet, jak se vysazují nové sazeničky stromečků. Odměnou jim byla střelba ze vzduchovky do pohyblivých terčů a výborná svačina.
Sedmáci si vyslechli přednášku paní botaničky Nadi Gutzerové o zajímavých botanických lokalitách v okolí Chrasti a společně navštívili zámeckou zahradu a Chrašickou stáň.
Osmé třídy zpočátku popadal strach z přednášky Se škrtičem i o škrtičovi, ale poté, co se seznámily s ochočenou krajtou, strach opadl. Po dobrodružném zážitku si žáci prohlédli Chrast z naší vodárny.
Žáci devátých tříd uklízeli cestou do Chrašic a tam navštívili čističku odpadních vod.

Beseda s panem revírníkem se dětem líbila.

Ve středu 25.února k nám do školy přijel pan inženýr Jan Svoboda, který je revírníkem v Lesní správě Nasavrky .
S panem Svobodou naše škola spolupracuje již několik let a vždy žákům zajímavě vypráví o ekosystému lesa a o myslivosti. I tentokrát byla beseda velmi pěkná, nejvíce se dětem líbily kůže lesních živočichů a napínavé vyprávění o loveckých zážitcích. Žáci porovnávali parohy a rohy, prohlédli si pomůcky, které se používají při práci v lese.
Obzvlášť dobrodružné bylo povídání o loveckých zbraních, lákavá byla možnost si z těchto zbraní zamířit. Hlavně kluci prohlíželi terče, náboje a lovecké zbraně.
Beseda byla zajímavá, líbila se jak malým žáčkům v 2.A a v 2.B, tak i šestým třídám. Všichni zúčastnění dostali sladkou odměnu a nějakou pozornost.
Žáci 6.A a 6.B půjdou na Den Země do lesa, kde budou poznávat les s panem inženýrem Svobodou zblízka.

Záchranná stanice a ekocentrum „Pasíčka“

Naše škola se zapojila do projektu Vzdělávání v oblasti fauny, flóry a geologie na území Pardubického kraje. Realizátorem projektu byl Český svaz ochránců přírody – Záchranná stanice a ekocentrum „Pasíčka“.
Z naší školy během měsíce listopadu a prosince postupně odjížděli žáci 2. až 8. ročníků na zvolený vzdělávací program. Lektoři připravili pro žáky celkem 4 vzdělávací programy.
Druhý vzdělávací program s názvem „Sovy žijící na území Pardubického kraje„ si vybrali žáci 2., 3., 4., 6. a 7. ročníků. V tomto programu byly žákům představeny všechny druhy našich sov, od kulíška nejmenšího až po výra velkého. Přednáška lektora byla doplněna PC prezentací, ve které byly rozpracované informace o každém jedinci zvlášť a lektor je velmi zajímavě doplnil svojí přednáškou. Každý žák si z programu odnesl brožuru a spoustu zajímavých informací a zážitků. Velmi poutavá byla i samotná prohlídka areálu Záchranné stanice Pasíčka.
Třetí vzdělávací program s názvem „Co dělat když ...“ si vybrali žáci 5. a 8. ročníků. Tento program byl vytvořen jako osvěta v oblasti otázek týkajících se životního prostředí a zvířat, zejména volně žijících živočichů, navazující na expoziční areál Záchranné stanice. Program byl realizován formou besedy v doprovodu s promítáním ilustračního filmu vytvořeného v rámci projektu o způsobu pomoci poraněným volně žijícím živočichům. Součástí programu byla také ukázka nástrojů a pomůcek sloužících na odchyt nebo na pomoc poraněným zvířatům.
První vzdělávací program s názvem „Chráněné dřeviny, rostliny a byliny na území Pardubického kraje“ a čtvrtý program s názvem „Neživá složka přírody okolí Proseče“ si nevybrala žádná třída.
Hodnocení programu bylo velmi kladné. Program byl zajímavý jak pro žáky samotné, tak i pro pedagogy.

Seminář

V pátek 24. 10. 2014 se žáci školní Ekorady zúčastnili semináře Ekoškoly. Lektorka p. Vacková ze sdružení Tereza s žáky zopakovala cíle a metodiku 7 kroků Ekoškoly. Seznámila je také s novinkami na webových stránkách Ekoškoly. Dále se žáci pomocí pracovních listů učili svoji práci plánovat a získali další náměty pro svou budoucí činnost.

72 hodin pro lidi

72 hodin pro lidi (PDF - 51,9 kB)

PLÁN EVVO NA ŠKOLNÍ ROK 2014 /2015

Úkol

Zodpovídá

1. schůzka Ekorady

koordinátoři EVVO

září

Květiny – chodby - jmenovky

ekologické praktikum 9. tř.

říjen

Projekt 72 hodin

Ekorada, ekolog. praktikum

říjen